10 i 11 marca br. Brzeg stał się sceną niezwykłego wydarzenia – XVII Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych. Organizacji warsztatów podjęła się dyrektor Przedszkola Publicznego nr 5 w Brzegu – Małgorzata Naumowicz.

 

B.J. Skąd pomysł, aby wśród wielu miast zabiegających o organizację warsztatów był właśnie Brzeg?

M.N. Warsztaty już 12 lat organizowane są przez Polskie Towarzystwo Carla Orffa i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Celem warsztatów jest propagowanie muzycznego kształcenia dzieci w oparciu o kulturę danego kraju, jego obyczaje i tradycje. Brzeg odwiedziło aż 120 osób z całej Polski, nauczycieli, instruktorów, pedagogów różnych szczebli od przedszkoli do uniwersytetów. Brzeg miał dużo do zaoferowania. Zajęcia ruchowe z emisji głosu, tworzenia małych instrumentów muzycznych odbyły się w pięknym wnętrzu Ratusza, natomiast koncert finałowy zespołu Małe Instrumenty w Zamku Piastów Śląskich. Nasi goście otrzymali dzięki patronatom honorowym Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Miasta Brzeg Wojciecha Huczyńskiego ciekawe pozycje książkowe i materiały promocyjne. Goście mieli również okazję zwiedzić Muzeum Piastów Śląskich.

 

B.J. Wiem, że wykładowcy warsztatów należą do elity kształcenia w tym zakresie. Jak udało się ściągnąć do Brzegu takie sławy?

 

M.N. To prawda Christa Coogan jest tancerką w Stanach Zjednoczonych i kierownikiem kształcenia zawodowego nauczycieli w Monachium. Jest doskonałym pedagogiem i choreografem. Agata Harz – śpiewaczka i afrykanistka, urodzona w Kairze, znana jest również jako twórczyni awangardowych grup „Księżyc” i „Bractwo Ubogich”.

 

Podobnie bogate życiorysy zawodowe mają pozostali wykładowcy: rytmiki – Joanna Tomkowska, skrzypaczka Malina Sarnowska i metodyk Marta Radwańska.

 

B.J. Jak przebiegały warsztaty?

 

M.N. Uczestników przywitały dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5 inscenizacją muzyczno – ruchową o tematyce ekologicznej. Następnie uczestników warsztatów podzieliliśmy na trzy grupy, każda z grup szkoliła się w Pracowni Instrumentów Muzycznych odbyła warsztaty emisji głosu oraz tańca. W sobotę odbył się niekonwencjonalny koncert Zespołu Małe Instrumenty, który zaprezentował na różnych „dziwnych” instrumentach m.in. przeboje muzyki filmowej, improwizacje oraz własne utwory muzyczne. Zespół ten posiada niezwykłą kolekcję prototypowych instrumentów własnego pomysłu.

 

B.J. Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę Pani oraz pracownikom przedszkola nr 5 zapału do organizacji równie udanych imprez.

 

 

 

Brygida Jakubowicz

 

Rzecznik Prasowy Starosty
Wydrukuj stronę