Rozpoczął się czas podsumowań, pożegnań i refleksji. Kończy się III Kadencja Rady Powiatu Brzeskiego. 28 października 2010 r. na Zamku Piastów Śląskich radni po raz ostatni podnieśli ręce, aby zatwierdzić przygotowane uchwały, a przypomnijmy, że w III kadencji uchwał było aż 320. Pierwsza uchwała dotyczyła zmian w budżecie powiatu.
            Radni zatwierdzili ponadto rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na 2011 r. i uchwałę w sprawie współpracy samorządowej z organizacjami pozarządowymi na 2011 r.

Po raz ostatni w tej kadencji Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański odczytał sprawozdanie z realizacji zadań Zarządu Powiatu, które miały miejsce w okresie między sesyjnym. Ponadto starosta podsumował mijającą kadencję 2006-2010.

Podsumowania te wypadły dla powiatu bardzo korzystnie. Przez 4 lata udało się m.in. zrealizować z unijnych środków inwestycje na łączna kwotę 55 mln zł. Największe inwestycje to: budowa dwóch boisk Orlik, zakup trzech karetek pogotowia, utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i nowej Izby Przyjęć, budowa i modernizacja dróg powiatowych itd.
To, o czym mówił starosta Maciej Stefański radni mogli ocenić na własne oczy, ponieważ w przerwie sesji odbyło się otwarcie wystawy poświęconej inwestycjom powiatowym, zrealizowanym w ciągu ostatniej kadencji w latach 2006-2010. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mazurkiewicz.
Wystawę plenerową na Placu Polonii Amerykańskiej zwiedzający mogą oglądać w ciągu listopada.
Po powrocie na sesję głos zabrał Sekretarz Powiatu Brzeskiego Krzysztof Konik, który wspominał moment swojego powołania na funkcję sekretarza, a powoływali go obecni radni. Podkreślił, że cztery lata, które minęły pozwoliły mu – jako długoletniemu samorządowcowi – tak naprawdę ocenić, jak bardzo fachowi i merytoryczni byli Radni Powiatu Brzeskiego i jak przyjazna atmosfera może panować podczas sesji. Podziękował radnym za współpracę, życząc im sukcesów w nadchodzących wyborach samorządowych.
Również głos zabrał Dyrektor BCM Mariusz Grochowski. On także podziękował radnym za wzorową współpracę, a ponadto uszczegółowił liczbę wszystkich inwestycji zrealizowanych w szpitalu. Swoim radnym, a ponadto wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego podziękował także Przewodniczący Rady Powiatu. Jednym z najbardziej wzruszających momentów w czasie sesji było wręczenie przewodniczącemu Henrykowi Mazurkiewiczowi przez starostę Macieja Stefańskiego i wicestarostę Ryszarda Jończyka pięknych pisemnych podziękowań za dwunastoletnie pełnienie zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego oraz gratulacji z okazji jubileuszu 50-lecia pracy pedagogicznej. Henryk Mazurkiewicz wychował kilka pokoleń brzeskiej młodzieży, był inicjatorem powstania II LO w Brzegu i jest cenionym, szanowanym i lubianym przez młodzież, rodziców i współpracowników pedagogiem wykonującym swą pracę do dnia dzisiejszego.
Już tradycyjnie radni otrzymali od Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Mazurkiewicza diety w dolarach ze swoimi podobiznami i piękne książki „Atlas Polski”. Starosta natomiast wręczył im wydawnictwo pn. „Inwestycje Powiatu Brzeskiego w latach 2006-2010” oraz medale związane z 10-leciem istnienia Powiatu Brzeskiego, a swoim pracownicom ze Starostwa obecnym na sali – czerwone róże. Teresa Sereda (która zaszczycała wszystkie sesje powiatowe swoją obecnością) podziękowała wszystkim radnym, a szczególnie Henrykowi Mazurkiewiczowi za zaproszenia. W przyjaznej, wzruszającej i niezwykle miłej atmosferze przebiegała cała sesja. Radnym było bardzo trudno się rozstać.
Coś się kończy, ale niebawem coś nowego się zaczyna. Po przedwyborczych zmaganiach znów przyjdzie czas na codzienne obowiązki i ciężką, solidną pracę. Miejmy nadzieję, że praca nowych radnych w IV kadencji przyniesie tak dorodne owoce jak ich poprzedników.

Rzecznik Prasowy Starosty