- Starostwo Powiatowe w Brzegu - https://brzeg-powiat.pl -

Święto Pułku Saperów. Wojskowe tradycje Brzegu mają ponad 70 lat

Żołnierze, weterani, byli dowódcy oraz samorządowcy spotkali się 02.08.2019r. na uroczystościach z okazji Święta Pułku Saperów. Jak co roku, brzescy wojskowi celebrują ten dzień razem z mieszkańcami. Uroczysta zbiórka z defiladą odbyła się w samym centrum Brzegu. W Rynku wręczano medale, wyróżnienia,
a wszystkiemu towarzyszyła wojskowa orkiestra. Sporym zainteresowaniem cieszył się specjalistyczny saperski sprzęt, który żołnierze udostępnili zwiedzającym.

Nasi saperzy rokrocznie podtrzymują tradycję i prezentują się w ścisłym centrum miasta, by pokazać, że garnizon jest od lat nierozerwalną częścią miasta. Żołnierze w Brzegu stacjonują bowiem nieprzerwanie od ponad 70 lat. 1 sierpnia 1946 roku jednostka pojawiła się w tej części Polski.

– Formowanie pułku zaczęło się dwa lata wcześniej, ale to właśnie od 1946 saperzy są w naszym mieście, w naszym powiecie – mówił do zgromadzonych gości starosta Jacek Monkiewicz. – Zawsze mogliśmy na Was liczyć w najbardziej krytycznych momentach. Z narażeniem własnego życia ratowaliście ludzi i ich dobytek podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku. Zapobiegliście klęsce żywiołowej trzynaście lat później, kiedy to w 2010 roku w heroicznej walce robiliście wszystko, by nie doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych. Pierwsi zjawialiście się wtedy, gdy niezbędna była pomoc.

Starosta brzeski na koniec złożył najszczersze wyrazy uznania wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym garnizonu.

Przypomnijmy, że jednostka to jeden z największych pracodawców w powiecie brzeskim. W garnizonie służy dziś ponad 800 żołnierzy. Oprócz misji międzynarodowych, nasi saperzy rokrocznie zdobywają doświadczenie w ćwiczeniach Anakonda i Dragon.