Przemówienie Wicestarosty Jana Golonki

28 lipca odbyły się uroczyste obchody święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. Uczestniczyli w nich m.in. Poseł na Sejm RP Antoni Duda, Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Jan Golonka, Wiceburmistrz Brzegu Tomasz Witkowski, a także byli dowódcy 1. BPS, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, harcerze oraz młodzież szkolna.
O godzinie 8.30 uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych, który znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Dla brzeskich żołnierzy jest to szczególnie wzruszający moment, bo wśród tych, którzy odeszli na wieczną wartę są również ich koledzy: podporucznik Wiesław Kuciński oraz sierżant Szymon Sitarczuk – obaj  zginęli śmiercią sapera wykonując obowiązki poza granicami kraju.
O godzinie 10.00 w kościele pw. św. Mikołaja odbyła się msza święta w intencji żołnierzy i cywilnych pracowników pułku.
Dalsza część uroczystości odbywała się na Placu Polonii Amerykańskiej w Brzegu. Po przyjęciu przez Dowódcę 1. BPS pułkownika dyplomowanego Marka Golana meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystych obchodów święta, nastąpił przegląd pododdziałów, następnie odegrany został hymn państwowy, a na maszt wciągnięta została biało-czerwona flaga.
Święto Pułku, jak co roku, było również doskonałym momentem do wręczenia wyróżnień i nagród.  Wielu żołnierzy otrzymało mianowanie na wyższy stopień wojskowy. Wręczone zostały również Tytuły Honorowe „Zasłużony żołnierz RP” oraz Odznaki Pamiątkowe 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.
„Nasi żołnierze przez cały czas szkolą się, aby być gotowym na ewentualne niebezpieczeństwo – mówi Dowódca 1. BPS płk dypl. Marek Golan. Na co dzień saperzy wykonują szereg zadań. Ostatnio zajmowaliśmy się rozminowywaniem terenu w miejscowości Lipki, podobne zadania wykonujemy w Krapkowicach. Nasz patrol rozminowania wyjeżdża do akcji niemal codziennie. Kładziemy duży nacisk na jak najlepsze przygotowanie żołnierzy do ewentualnych akcji kryzysowych. Organizujemy też szereg imprez promocyjnych – współpracujemy z klasami mundurowymi, organizujemy dni otwarte koszar. Wszystkie te akcje cieszą się olbrzymią popularnością wśród dzieci i młodzieży”.
Ostatnim punktem obchodów święta 1. Brzeskiego Pułku Saperów był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która oprócz utworów żołnierskich zaprezentowała się również w nieco bardziej nowoczesnym repertuarze.