Budynek główny Starostwa Powiatowego w Brzegu to obiekt, w którym osoba niepełnosprawna nie napotka żadnych przeszkód w poruszaniu się.

Budynek posiada przestronne korytarze i windę, którą nawet osoba na wózku inwalidzkim może bez problemów dostać się na każde piętro (dodatkowo przyciski w windzie oznaczone zostały cyframi zapisanymi w alfabecie Braille’a). Na każdym piętrze znajduje się toaleta, w której również znajdują się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Ponadto na parkingu starostwa wydzielone zostały dla nich dodatkowe miejsca parkingowe. Budynek przy ulicy Robotniczej 20 to jeden z niewielu tak przystosowanych obiektów w Brzegu. W większości miejsc, w tym użyteczności publicznej, osoby niepełnosprawne napotykają ogromne bariery pod postacią wysokich i stromych schodów, progów, nieodpowiednio przystosowanych wind i pomieszczeń.

 

Już wkrótce przyjazny osobom niepełnoprawnym stanie się również drugi budynek brzeskiego starostwa – znajdujący się przy ulicy Wyszyńskiego 23. Aktualnie trwają w nim prace remontowe. Po ich ukończeniu obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnoprawnych.

 

„Dla wielu osób niepełnosprawnych załatwienie czegoś w urzędzie wiąże się z pokonaniem ogromnej ilości barier – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Zawsze chcieliśmy być przykładem dla innych w tym jak dbać o te osoby. Nasz główny budynek jest w stu procentach przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach. Wkrótce podobnie będzie również w budynku przy ulicy Wyszyńskiego, dzięki temu znikną problemy z dostaniem się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i innych mieszczących się tam instytucji.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy tak bogatym krajem jak Anglia czy Szwecja gdzie wydano ustawowy nakaz dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych wszystkich istniejących obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego. Polski nie stać w tym momencie na aż tak nagłe zmiany. Nie możemy jednak zapominać o osobach niepełnosprawnych i powinniśmy robić wszystko, aby w codziennym życiu jak najrzadziej natykały się na bariery i utrudnienia”.

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydrukuj stronę