Wymiana młodzieży szkół partnerskich z Kusel, Brzegu i Nimes odbyła się w dniach 10-14 marca 2012 w stolicy Niemiec. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z Berufsbildende Schule w Kusel, Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu oraz Liceum Prywatnego w Nimes. Wyjazd został zorganizowany w ramach przygotowań do projektu Socrates – Comenius.

Zespół Szkół Budowlanych reprezentowało 15 uczniów i 4 uczennice z II LO, którzy pod kierunkiem koordynatorki projektu – Bożeny Basty i opiekunki młodzieży – Iwony Strony – Muszczyńskiej spędzili kilka obfitujących w atrakcje dni w Berlinie. Podczas pierwszego dnia pobytu uczniowie zwiedzali Międzynarodowe Targi Turystyczne, w których brało udział 188 państw z całego świata, a wieczorem uczestniczyli w spotkaniu z malarką Charlotte Kollmorgen i panem Peterem Fabisem – nauczycielem z Berlina polskiego pochodzenia, z którym nasza szkoła chciałaby nawiązać bliższy kontakt.

Drugiego dnia nasi uczniowie zatańczyli przed Bramą Brandenburską poloneza w strojach renesansowych specjalnie przywiezionych na tę okazję. Grupa zwiedzała też wspólnie z grupą niemiecką Muzeum Historii Niemiec, szła śladami Muru Berlińskiego, była pod pomnikiem Holocaustu, zwiedzała niemiecki parlament skąd z tarasu widokowego obserwowała panoramę tego ciekawego miasta, a ponadto odwiedziła nawet meczet. Byliśmy na słynnym placu Checkpoint Charly, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami armii amerykańskiej, gdzie dawniej w czasie gdy Berlin był podzielony był sektor amerykański. Mieliśmy też możliwość obejrzenia Muzeum Topografii Terroru. Oprócz tego uczniowie zwiedzili Alexanderplatz i wjechali na wieżę telewizyjną, skąd mogli podziwiać całą panoramę Berlina, siedząc w kawiarence obrotowej. Oprócz ciekawych wątków historycznych uczniowie mieli okazję obejrzeć z zewnątrz Sony Center, kryjący w sobie najnowsze dzieła techniki. Zwiedzaliśmy tez piękna Katedrę Berlińską, która nam się bardzo podobała. Jedną z największych atrakcji tego wyjazdu było oglądanie 1300 m długiego ocalałego fragmentu Muru Berlińskiego oryginalnie przyozdobionego graffiti przez znanych artystów z 25 krajów.

Wizyta w Berlinie pozwoliła naszym uczniom zdobyć nowe doświadczenia oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe. Z całą pewnością jest to świetna motywacja do nauki języka niemieckiego oraz angielskiego. Wspólne zabawy integracyjne, prowadzone przez naszego ucznia – Maximiliana Eisele, kalambury i gra na gitarze pozwoliły na nawiązanie przyjaźni. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci. Niektórzy już nie mogą sie doczekać następnego spotkania w Brzegu, które jest zaplanowane na wrzesień 2012 roku.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować władzom naszego miasta i powiatu, a w szczególności Staroście Powiatu Brzeskiego Maciejowi Stefańskiemu i Burmistrzowi Brzegu Wojciechowi Huczyńskiemu za bezpłatne przekazanie licznych materiałów promocyjnych miasta i powiatu, a także Przedsiębiorstwu Wyrobów Cukierniczych “Odra” za słodkie upominki dla gości. Osobne wyrazy wdzięczności składamy na ręce przedstawiciela Referatu Wspierania Wymiany Szkolnej Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży pana Piotra Kwiatkowskiego za dofinansowanie tego wyjazdu oraz udzieloną pomoc merytoryczną.

Rzecznik prasowy – Anna Jedynak na podstawie tekstu opracowanego przez Bożenę Bastę