27 maja br. w I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie młodzieży szkoły z kombatantami zrzeszonymi w Światowym Związku Żołnierzy AK. Swoje wojenne przeżycia związane z brawurową ucieczką z obozu NKWD w Skrobowie opowiedział mjr Tadeusz Czajkowski – Prezes Brzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Pełnomocnik Starosty Brzeskiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, ksiądz Stanisław Grzechynka z parafii w Skarbimierzu, Wiktor Krzewicki – pracownik IPN Opole, Marek Ściślak i Janusz Jakubów – współorganizatorzy spotkania z Klubu Grota Roweckiego. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zrealizowany 20 lat temu film z prezentowanego wydarzenia oraz zrealizowany w bieżącym roku film z 65. rocznicy ucieczki z obozu w Skrobowie. Uroczystość 65-lecia zorganizowali samorządowcy z Lubartowa.

            Obóz w Skrobowie funkcjonował w latach 1944 – 1945, utworzony był dla internowanych żołnierzy AK, komendantem obozu był Aleksander Kałannikow zwany „Krwawym Alkiem”. Ucieczka, w której uczestniczył Tadeusz Czajkowski – pseudonim „Kotwica” – miała miejsce 27 marca 1945 r. 48 żołnierzy po opanowaniu koszar i zaopatrzeniu w broń i amunicję, rzuciło się do ucieczki. Trzech żołnierzy AK raniono, jeden poległ, reszta przedarła się na północ do grupy „Orlika” – Mariana Bernackiego, gdzie walczyli z komunistami. Z 48 żołnierzy tylko dwóch żyje do dziś, a wśród nich jest Tadeusz Czajkowski – bohater tamtych dni, dzięki któremu młodzież I LO mogła aktywnie uczestniczyć i poznać „kawałek” wojennej i powojennej historii naszego kraju.
 
 

                                                                                               Rzecznik Prasowy Starosty

Wydrukuj stronę