11 października 2013 roku odbyły się uroczystości 50-lecia Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu. Popularna „Słowiańska” zaczęła swoją historię 1 września 1963 roku. Wówczas to przy Liceum Pedagogicznym powstało Technikum Mechaniczne. Dziesięć lat później utworzono ZSZ nr 1. W 2007 roku do szkoły przeniesiono również Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego.

 

Rocznicowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie goście przenieśli się do Brzeskiego Centrum Kultury. Sala widowiskowa pękała w szwach. Oprócz grona pedagogicznego „Słowiańskiej” obecni byli na niej również: dawni dyrektorowie i pracownicy szkoły, absolwenci, dyrektorzy z zaprzyjaźnionych szkół i innych placówek oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z Januszem Wójcikiem – Dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Maciejem Stefańskim – Starostą Powiatu Brzeskiego, Barbarą Iwanowiec – Wiceburmistrz Brzegu;

Starosta Brzeski w przemówieniu zwrócił uwagę na to, iż „Przez ostatnie pół wieku mury tej szkoły opuściło wielu ludzi, którzy odnieśli ogromne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. Wśród absolwentów Słowiańskiej są politycy, przedsiębiorcy, wykładowcy i nauczyciele oraz specjaliści różnych dziedzin technicznych, ale też humanistycznych. Ci ludzie są potwierdzeniem najwyższego poziomu, jaki od pięćdziesięciu lat reprezentuje Zespół Szkół Zawodowych”.

Po programie artystycznym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli ze „Słowiańskiej” uczestnicy uroczystości ruszyli do gmachu szkoły. Był czas na zwiedzanie budynku i wspominanie dawnych czasów, do czego zachęcała wystawa prezentująca historię Zespołu Szkół Zawodowych. Dawni dyrektorowie szkoły zasadzili ponadto pamiątkowe drzewo, które od teraz przypominało będzie o jej tradycjach.

Ostatnim punktem uroczystości był bal absolwentów. Dawni uczniowie ZSZ bawili się do późnych godzin nocnych odnawiając przyjaźnie i wspominając szkolne czasy.

 

Wydrukuj stronę