Kontakty dzieci zdrowych i niepełnosprawnych przynoszą wzajemne korzyści. Nawiązują się przyjaźnie, które owocują tolerancją i wrażliwością dzieci pełnosprawnych oraz pomagają niepełnosprawnym w nabyciu różnych życiowych umiejętności.
            Idea integracji nie jest w Polsce rzeczą nową, ale w latach ustroju komunistycznego uważano, że chore osoby należy izolować, że jest to korzystne dla obu stron.

W chwili obecnej wiadomo, że jest odwrotnie, że tylko wzajemne oddziaływanie na siebie dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych może zapewnić obustronne korzyści. Takim tokiem myślenia podążyła również 10 lat temu była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z ulicy Lompy, która wspólnie ze swoim przełożonym – ówczesnym burmistrzem Brzegu Maciejem Stefańskim – przy poparciu ówczesnej przewodniczącej Komisji Oświaty Rady Miasta Ireny Mazurkiewicz i Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Gil, postanowiła otworzyć podwoje szkoły także dla dzieci niepełnosprawnych.

            I tak doszło do otwarcia Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu. Minęło 10 lat i jak to bywa przy jubileuszach – nadszedł okres pewnych podsumowań. 5 maja 2010 r. w Brzeskim Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Irena Mazurkiewicz, reprezentant Opolskiego Kuratora Oświaty Wiesława Andros, dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół nr 2, a także rodzice i główni bohaterowie – czyli uczniowie tego Zespołu Szkół.
            O historii szkoły, hasłach i ideach wpajanych młodzieży, o misji, jaką ta placówka pełni w brzeskim środowisku – bardzo pięknie i wzruszająco mówiła dyrektor Lucyna Bończak. Perfekcyjny występ słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie – przygotowani muzycznie przez Panią Katarzynę Głuskę. Wspólnie dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne pokazały jak śpiewająco w tej szkole wdrażane są hasła ludzkiej solidarności, wrażliwości i empatii.
            Dyrekcja szkoły uhonorowała listem gratulacyjnym wszystkie osoby, które przyczyniły się do powstania Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. List taki otrzymali m.in.: Maciej Stefański, Wojciech Huczyński, Wiesława Andros, Irena Mazurkiewicz, Janusz Gil.
                                                                                              Rzecznik Prasowy Starosty
Wydrukuj stronę