4 maja na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego „O Brzeskie Pióro”, organizowanego przez Brzeski Klub Literacki. Konkurs rozegrany został w dwóch kategoriach gatunkowych (wiersz i opowiadanie historyczne) oraz wiekowych (12-15, 16-19). W jury zasiedli: Renata Blicharz, Krzysztof Konarski, Paweł Kozerski, Zbigniew Kresowaty, Romana Więczaszek.

Jurorzy, po zapoznaniu się z 135 pracami, zdecydowali się przyznać następujące nagrody:
W kategorii wiersz, grupa wiekowa 12-15 lat
I nagroda – nie przyznano, II nagroda – Aleksandra Michalak, „Maggiebee”, Brzeg, III nagroda – Ewelina Oliwa, „Róża”, Pogorzela. W kategorii wiersz, grupa wiekowa 16-19 lat: I nagroda – Justyna Styrna, „Popiół”, Brzeg; II nagroda – Marlena Tyc, „Różowa pantera”, Grodków; III nagroda – Aleksandra Krzewińska, „Alex”, Brzeg. W kategorii opowiadanie historyczne, grupa wiekowa 12-15 lat: I nagroda – Paulina Furtak, „Biblioteka”, Brzeg; II nagroda – Katarzyna Rosińska, „Stokrotka”, Brzeg; III nagroda – Kamila Szpak, „Kamka”, Brzeg. W kategorii opowiadanie historyczne, grupa wiekowa 16-19 lat: I nagroda – Aleksandra Kosztowniak, „Nadzieja”, Brzeg; II nagroda – Adrian Nowach, „Drawe Partini”, Jankowice Wielkie; III nagroda – Kaja Obierzyńska, „Mango”, Brzeg.
Konkurs po raz kolejny cieszył się dużym powodzeniem i po raz kolejny prezentował bardzo wysoki poziom. Cieszy fakt, że z roku na rok wydaje się przybywać kolejnych adeptów pióra. Podczas tegorocznej edycji konkursu Sala Książęca Zamku Piastów Śląskich była wypełniona niemal po brzegi. Nic w tym jednak dziwnego, bo impreza organizowana przez Brzeski Klub Literacki konsekwentnie pracuje na swój prestiż. O randze tego wydarzenia świadczy choćby fakt, że objęte ono zostało honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Brzeskiego oraz Burmistrza Miasta Brzeg, którzy również ufundowali nagrody. Pozostałymi patronami konkursu „O Brzeskie Pióro” są: Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, Muzeum Piastów Śląskich i Gazeta Brzeska.

K.Ł.