rocznica powodzi 1997

3 lipca br. w Zdzieszowicach pod pomnikiem Ofiar Powodzi Tysiąclecia zorganizowano uroczystości upamiętniające wydarzenie sprzed 20 lat. Organizatorem był Wojewoda Opolski Adrian Czubak. Pod pomnikiem oprócz wojewody zebrali się również przedstawiciele władz samorządowych z miejscowości dotkniętych powodzią w 1997 roku: m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby, które powódź dotknęła i ci, którzy nieśli pomoc w trakcie jej trwania.
– „Powódź zabrała wiele ludzkich istnień, ta tragedia przyniosła ogromne straty, których nigdy nie uda się policzyć. To straty w ludzkich sercach, ludzkich umysłach. Setki tysięcy ludzkich tragedii prywatnych i zawodowych, to straty materialne, infrastrukturalne, które odbiły się na dalszych losach społecznych i gospodarczych naszej Ojczyzny” – mówił wojewoda Adrian Czubak.
W trakcie obchodów pod pomnikiem ośmiu ofiar powodzi, które przed 20 laty zginęły w województwie opolskim złożono wiązanki kwiatów. Najmłodsza ofiara miała 24 lata, najstarsza 85.

Małgorzata Stanowska