22 marca 2012 w Sali Konferencyjnej BCM odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Społecznej Brzeskiego Centrum Medycznego.

Rada liczy piętnastu członków. Jej przewodniczącym jest Starosta Maciej Stefański. Pozostali członkowie to: przedstawiciel Wojewody, przedstawiciele wybrani przez Radę Powiatu oraz Rady Gmin w powiecie brzeskim. W posiedzeniu uczestniczą także przedstawiciele związków zawodowych oraz samorządów medycznych działających przy BCM. Podczas ostatniego spotkania obecni byli również członkowie Komisji Zdrowia Rady Miasta Brzeg. Społeczna Rada Brzeskiego Centrum Medycznego jest organem inicjującym i opiniodawczym Powiatu oraz doradczym dyrektora BCM.

Podczas ostatniego posiedzenia poruszono między innymi sprawę poradni kardiologicznej działającej w Brzeskim Centrum Medycznym. Powstała ona w 2008 roku z inicjatywy członka Rady Społecznej Jana Pikora oraz Starosty Macieja Stefańskiego. Dzięki zaangażowaniu się wszystkich gmin powiatu udało się sfinansować nowoczesny sprzęt medyczny. Celem stworzenia poradni było ułatwienie pacjentom dostępu do porad kardiologicznych, które wcześniej mogli uzyskać jedynie w Opolu.

Niestety w 2012r. obniżony został kontrakt Brzeskiego Centrum Medycznego z Narodowym Funduszem Zdrowia, co w konsekwencji spowodowało, że pacjenci muszą czekać niemal rok na wizytę w poradni. Władze powiatu oraz Komisja Zdrowia Rady Miasta Brzeg zapowiedziały, iż podejmą stosowne kroki, które będą miały na celu rozwiązanie tego problemu. „Poradnia kardiologiczna jest bardzo potrzebna powiatowi brzeskiemu – mówi Starosta Maciej Stefański. Musi to być jednak jednostka działająca sprawnie. Aby tak się stało BCM potrzebuje większego kontraktu. Będziemy o to walczyć i z pewnością zwrócimy się z tą sprawą do Dyrektora Opolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia”.

Podczas posiedzenia Społecznej Rady BCM przypomniano również, że w marcu przeprowadzony został w Brzeskim Centrum Medycznym Referencyjny Audyt Zewnętrzny Zintegrowanego Systemu Zdrowia. Brzeski szpital uzyskał rekomendację do utrzymania posiadanych certyfikatów potwierdzających, iż spełnia wymogi zarządzania (ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004).