A być najlepszym nie jest tak łatwo. Oprócz nauki trzeba właściwie określić już na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej swoje zawodowe predyspozycje, wykazać się dobrymi wynikami w nauce, szukać różnych dróg kształcenia np. uczestniczyć w zajęciach lub konkursach pozwalających poszerzyć wiedzę praktyczną – o tym wszystkim mówił Sekretarz Powiatu Brzeskiego Krzysztof Konik, który w imieniu Starosty Macieja Stefańskiego uczestniczył w uroczystym podsumowaniu konkursów organizowanych przez Opolską Wojewódzką Komendę OHP. Konkursy te to – VI edycja „Mój wymarzony zawód” (dla szkół gimnazjalnych) oraz VII edycja „Sprawdź, czy potrafisz znaleźć pracę” (dla szkół ponadgimnazjalnych).

Finał konkursów odbył się 6 VI 2013 r. w brzeskim Ratuszu. Uczestnicy, którzy doszli do finału nabywali w eliminacjach szkolnych, miejskich i powiatowych praktycznych umiejętności poruszania się na rynku pracy poprzez sporządzanie teczek zawodowych, dokumentów aplikacyjnych, a ich umiejętności autoprezentacji oceniała komisja w składzie: Iwona Piechowicz – przewodnicząca komisji „Sprawdź czy potrafisz znaleźć pracę”, Maria Jukowska-Jasiczek, Marian Nowakowski, Beata Maśnik, Justyna Kaczan-Nowacka, Jadwiga Murgrabia, Magdalena Kamion, Dorota Wolak. Patronat honorowy nad konkursem „Sprawdź, czy potrafisz znaleźć pracę” objął Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, a nad konkursem „Mój wymarzony zawód” Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.

W uroczystości rozdania nagród uczestniczyli: Zastępca Burmistrza Brzegu Stanisław Kowalczyk, Sekretarz Powiatu Brzeskiego Krzysztof Konik, Wojewódzki Komendant OWK OHP Józefa Ziemnik, Naczelnik Wydziału Usług Rynku Pracy Jadwiga Murgrabia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Iwona Piechowicz, Naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu Brygida Jakubowicz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Michał Siek.
Laureaci konkursu „Mój wymarzony zawód” to: I miejsce – Agnieszka Trybel, II miejsce – Emilia Gielczowska, III miejsce – ex equo: Arkadiusz Kulas oraz Patrycja Kaliszuk.
Natomiast laureatami konkursu „Sprawdź, czy potrafisz znaleźć pracę” zostali: I miejsce – Kamila Hekawy, II miejsce – Agata Rudyk, III miejsce – Milena Zawadzka.
B.J.