Powiat remontuje domy dziecka

Nie trzy, a kilka mniejszych placówek opiekuńczo-wychowawczych, do tego mieszkania dla usamodzielnionych podopiecznych, a wszystko to zarządzane przez jedną instytucję – tak w skrócie wyglądać będzie dostosowanie funkcjonowania domów dziecka do nowych przepisów. Zgodnie z nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej w placówkach nie może przebywać dziś więcej jak 14 dzieci. Stąd spore zmiany organizacyjne. Jeśli zostaną zaakceptowane przez wojewodę, wejdą w życie najpóźniej w ciągu kilku miesięcy.

Domy dziecka w Brzegu, Skorogoszczy oraz Strzegowie czekają spore zmiany. Placówki muszą podzielić się na mniejsze, by można było dostosować je do nowych, obowiązujących przepisów.

– Podzieliliśmy się na „Zielony Dom” i „Dom nad rzeką” – wyjaśnia Marzena Kłysz, dyrektor Domu Dziecka w Skorogoszczy. – Każda placówka dla czternaściorga dzieci. Pierwsza z nich będzie placówką interwencyjną, czyli trafią do niej maluchy odebrane rodzicom. Z kolei drugi dom będzie typową placówką opiekuńczo-wychowawczą. Jesteśmy już po remoncie, wydaliśmy 130 tysięcy złotych na prace budowlane, ale także różnego rodzaju instalacje, jak chociażby ppoż. Mamy nowe drzwi, podłogi, kafle. Czekamy tylko na odbiory i będziemy gotowi do zmian w organizacji.

Podobne prace remontowe trwają w placówce w Strzegowie. Tamtejszy dom dziecka również zostanie podzielony na dwa mniejsze. Powiat szykuje się także do rozbudowy największej placówki w Brzegu przy ulicy Poprzecznej.

– W 2021 roku powstanie wspólne, powiatowe centrum administracyjne dla wszystkich placówek. Łącznie z mieszkaniami dla podopiecznych będziemy ich mieć 9, a wszystko to będzie zarządzane przez jedną instytucję. W Skorogoszczy inwestycje zakończyliśmy, w Strzegowie trwają prace w celu przystosowania budynku do funkcjonowania dwóch odrębnych placówek, a w Brzegu szykujemy dokumentację techniczną i w styczniu ruszamy z przetargiem na rozbudowę tego obiektu – wyjaśnia starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Dodajmy, że część prac remontowych w domach dziecka zatrzymała pandemia COVID-19.

Zmian w funkcjonowaniu naszych placówek należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jeśli wojewoda opolski zaopiniuje powiatowe plany pozytywnie, wówczas ostateczną decyzję podejmie Rada Powiatu Brzeskiego.