W dniu 21 października 2016 roku w sali konferencyjnej brzeskiego starostwa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Posiedzenie otworzył Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wręczając Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Andrzejowi Kwiatkowskiemu dokumenty, zakupionej przez Starostwo łodzi z przyczepą. Jednocześnie życzył, aby ta łódź nie musiała być wykorzystywana podczas powodzi.  Następnie kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Kowalski przedstawił plan zimowego utrzymania dróg w Powiecie Brzeskim. Kolejnym punktem spotkania było omówienie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii lek. wet. Barbarę Maj-Świerczyńską realnych zagrożeń związanych z chorobą „Afrykański pomór świń”. Podsumowując wystąpienie, starosta zwrócił uwagę, iż na terenie naszego powiatu znajdują się duże fermy hodowlane świń, a także wytwórnie pasz. Pojawienie się choroby stworzyłoby ogromne trudności logistyczne związane z utylizacją padłych zwierząt oraz spore straty finansowe wynikające z zaprzestania produkcji pasz. Jednakże przyjęte na dzień dzisiejszy środki zapobiegawcze wynikające z rozporządzeń (w tym i Unii Europejskiej) są na razie wystarczające.

Ważnym punktem spotkania było niewątpliwie przedstawienie przez starostę  propozycji projektu budżetu powiatu na 2017 rok w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Budżet został przyjęty jednogłośnie przez członków Komisji Bezpieczeństwa.

Podczas spotkania kierownik PCZK Janusz Koronkiewicz przedstawił zebranym adresy zapasowych miejsc noclegowych znajdujących się na terenie powiatu i województwa, a także poinformował zebranych o informacjach umieszczonych na stronie Opolskiego UW dotyczących „Akcji Zima 2017”. Na spotkaniu zabrała również głos Beata Rozmus dyrektor Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego, która zwróciła uwagę, iż w czasie zagrożenia ASF należy zwrócić szczególną uwagę na organizowane w najbliższym czasie „Jarmarki świąteczne”. Wystawcy produktów żywnościowych powinni mieć wszelkie stosowne pozwolenia na sprzedaż żywności. Pani dyrektor zaproponowała także, aby odbyć w najbliższym czasie posiedzenie Zespołu Kryzysowego poświęcone temu zagadnieniu. Odnosząc się do propozycji Pani Beaty Rozmus, starosta ustalił termin najbliższego spotkania na 15 listopada br.

Podsumowując zebranie Starosta Powiatu Brzeskiego – Maciej Stefański serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym służbom powiatowym za odpowiednie i pełne przygotowanie do zbliżającej się zimy.

Klaudia Złota