13 października na Zamku Piastów Śląskich starosta Maciej Stefański spotkał się z uczestnikami międzynarodowej wymiany młodzieży, jaka co roku odbywa się między  uczniami I LO i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu, a młodzieżą niemieckiej szkoły Jungmannschule Eckernforde.

Pan starosta rozmawiał z młodzieżą o wrażeniach z tegorocznego pobytu w Polsce. Młodzież niemiecka szczególnie podkreślała gościnność polskich rodzin oraz atrakcyjność zwiedzanych w ramach programu miejsc.

Zdaniem uczniów taka wymiana pozwala lepiej poznać rówieśników z miast partnerskich, ich zainteresowania i zwyczaje. Takie doświadczenia sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów.

Wymiana międzynarodowa I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu z Jungmannschule Eckernforde ma już kilkunastoletnią tradycję. Eckernforde to miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu granicy z Danią. Jak co roku realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I L0 i ZSE w Brzegu oraz dzięki wsparciu finansowemu firmy pana Pawła Resiak Kaiser.

W tym roku w wymianie wzięło udział 30 uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami.  Młodzież zza naszej zachodniej granicy podczas pobytu w Polsce realizowała przed południem program przygotowany przez koordynatorów projektu, popołudniu zaś przebywała w gościnie u rodzin polskich.

W dniach od 07 do 13 października uczestnicy projektu zwiedzali Brzeg i Wrocław, uczestniczyli w koncercie charytatywnym, odwiedzili Auschwitz oraz byli na kręglach i w parku trampolin we Wrocławiu.  Uwieńczeniem wymiany był wspólny projekt fotograficzny przygotowany przez młodzież polską i niemiecką.

Koordynatorami projektu z I LO są mgr Anna Sobutka, mgr Anna Karbowska i mgr Anna Królak, a z ZSE mgr Agnieszka Kiełtyka.

Wydrukuj stronę