Dwa dni trwały w Brzegu powiatowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W sobotę (10 listopada) w 17 miastach na terenie całej Polski, w tym w Brzegu, odbyły się Pikniki „Służymy Niepodległej”. W programie uroczystości, przygotowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Opolski Urząd Wojewódzki, Starostwo Powiatowe w Brzegu i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, znalazło się wiele bardzo ciekawych wydarzeń: pokazy sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego, inscenizacje, pokazy grup rekonstrukcyjnych, koncerty i występy artystyczne, pokaz musztry paradnej oraz wiele atrakcji dla dzieci.
W niedzielę (11 listopada) przyszedł czas na główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W południe ulicami miasta ruszył Bieg Niepodległości, w którym udział wzięło niemal 500 osób. O 16.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta. Następnie, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, miał miejsce Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 1 psap. Uroczystości zakończył spektakl w wykonaniu grupy „Antytemat Productions” z Brzeskiego Centrum Kultury i koncert Aleksandry Szyszki. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański wręczył pamiątkowe odznaczenia stu osobom działającym od lat na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Wydrukuj stronę