- Starostwo Powiatowe w Brzegu - https://brzeg-powiat.pl -

Piastowski zamek wypięknieje. Pomnik Historii z rządową dotacją na remont dachu

 

Po długich latach oczekiwania Zamek Piastów Śląskich w Brzegu doczeka się gruntownej modernizacji poszycia dachowego. Dzięki rządowemu wsparciu inwestycja będzie możliwa do końca 2019 roku. Konstrukcja dachu dziś jest w fatalnym stanie technicznym.

– Wczoraj otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że środki zostały już uruchomione i nasza inwestycja może ruszać – cieszy się dyrektor piastowskiego zamku Dariusz Byczkowski. – Teraz zaczynamy procedurą przetargową, a cały remont zakończy się jeszcze w tym roku. Będzie to kompletna modernizacja. Całe poszycie zostanie wymienione i biorąc pod uwagę, że jest to dotacja celowa, to musimy zrobić wszystko, aby dotrzymać terminów.

Pieniądze na remont dachu zostaną przekazane z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów. Dodajmy, że kilka lat temu wyremontowano fragment północnej części dachu. Został on zniszczony w trakcie jednej z wichur.

W tym roku również zostaną odnowione drewniane podłogi w dwóch najważniejszych salach w muzeum. W ramach międzynarodowych warsztatów Workcamp Parquet kilkudziesięciu adeptów sztuki parkieciarskiej przyjedzie do Brzegu i za darmo odrestauruje drewniane deski.