8 stycznia w Sali Stropowej ratusza, na noworocznym spotkaniu, zebrali się członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, Przewodnicząca Rady Miasta Barbara Mrowiec, dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk Jan Pajestka, z-ca komendanta WKU mjr Andrzej Mudrak, prezes Zarządu Wojewódzkiego ZKRP i BWP płk Stefan Szelka, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 Katarzyna Grochowska oraz prezesi zaprzyjaźnionych organizacji m.in. mjr dr Jan Majewski i Alicja Zbyryt.

Spotkanie było okazją do uczczenia minutą ciszy 25 kombatantów zrzeszonych w ZKRP i BWP, którzy w 2014 roku odeszli na „wieczną wartę”. Wśród zmarłych była jedyna kombatantka z terenu naszego powiatu, odznaczona Krzyżem Virtuti Militari – Józefa Czapska.

Prezes stowarzyszenia dr Józef Duda zapoznał zebranych z planem pracy organizacji na bieżący rok. Zakłada on m.in. uporządkowanie trzech pomników na terenie miasta: pomnika na cmentarzu  przy ul. Ofiar Katynia, przy Klubie Wojskowym na ul. Piastowskiej i pomnika u zbiegu ulic Wrocławskiej i Oławskiej. W czasie zebrania wręczono trzem zasłużonym kombatantom Odznakę Okolicznościową
„65 rocznicy Bitwy pod Lenino”, dziesięć osób otrzymało zaś Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom 1945”.

Życzenia Noworoczne złożył wszystkim zebranym ks. prałat Bolesław Robaczek – opiekun środowiska kombatanckiego, który rozpoczął modlitwą wigilijny zwyczaj łamania się opłatkiem. Organizatorzy spotkania podziękowali na zakończenie dowódcy 1. BPS za pomoc w przeprowadzce do nowej siedziby na ul. Wyszyńskiego, a staroście Maciejowi Stefańskiemu  za umożliwienie wynajęcia  tak taniego i funkcjonalnego pomieszczenia.

Dwa dni później w noworocznym spotkaniu uczestniczyli również członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, którzy wraz z reprezentantami Światowego Związku Żołnierzy AK, delegacjami władz samorządowych powiatu i miasta oraz wszystkimi przyjaciółmi tej organizacji zebrali się przy wspólnym stole w Sali Stropowej brzeskiego ratusza.
Spotkanie, które odbyło się już po raz 25, było okazją do przełamania się opłatkiem, złożenia życzeń i wspólnego kolędowania, a także do wspomnień i rozmów – zarówno o sprawach bieżących, jak i tych dotyczących Lwowa, lwowiaków i wszystkiego co związane z Kresami Południowo-Wschodnimi.

Był to również idealny moment do wręczenia pamiątkowych medali wydanych z okazji 25-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Z rąk prezesa TMLiKPW Alicji Zbyryt odebrali je ks. prałat Bolesław Robaczek i  członek zarządu tej organizacji Alicja Heflig.

Noworoczne spotkanie Kresowiaków było też pełne akcentów muzycznych. Rozpoczął je występ Małgorzaty Kulińskiej z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, która zaśpiewała kilka utworów o tematyce świątecznej, a zakończyło je wspólne śpiewanie najbardziej znanych kolęd.

B.J./K.Ł.