Mamy początek nowego roku szkolnego. Warto w takim razie zapytać, jak Powiat Brzeski poradził sobie z reformą edukacji? Można być zadowolonym?

Nie ukrywam, że reforma oświaty na poziomie szkół średnich była dla nas nie lada wyzwaniem, ale poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Przede wszystkim w żadnej z naszych szkół nie ma dwuzmianowości. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8, a kończą najpóźniej o 15:50. Nie brakuje nam również sal dydaktycznych, czyli patrząc pod tym kątem możemy śmiało powiedzieć, że to spory sukces. W naszych placówkach edukacyjnych mamy blisko 490 etatów nauczycielskich, a przed nowym rokiem szkolnym zatrudniliśmy dodatkowo 50 nowych pedagogów, z czego większość na pełen etat. Jesteśmy również zadowoleni z tegorocznego naboru. Mamy 661 absolwentów podstawówek i 613 absolwentów gimnazjów. Łącznie we wszystkich placówkach mamy dziś blisko tysiące uczniów.

A jak wygląda kwestia kształcenia zawodowego? Patrząc na statystyki, to dawno takiego zainteresowania i takiej różnorodności nie było?

W nowym roku szkolnym 2019/2020 kształcimy uczniów aż w 17 zawodach. Przygotowujemy przyszłych handlowców, informatyków, elektryków, hotelarzy, jak również mechaników, logistyków, ekonomistów, a także speców od reklamy. Tych kierunków kształcenia mamy naprawdę dużo. Ponadto naszymi szkołami interesują się firmy oraz przedsiębiorstwa, które szukają fachowców. A jak wiadomo, tych na rynku pracy wciąż mało. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu ma podpisane porozumienia patronackie z TAURON Dystrybucja i firmą INITEL. „Ekonomik” rozpoczął współpracę z Donaldsonem i Eberspacher’em. Z kolei ZSP Grodków rozpoczyna kooperację z AgroAsem. Tak naprawdę ta cała współpraca polega na organizacji kształcenia młodocianych, wycieczek studyjnych, staży oraz praktyk zawodowych. A młodzież chętnie wybiera taki rodzaj nauki, bo wiadomo, że zajęcia praktyczne są zawsze najciekawsze. Wierzę, że to nie koniec takiej współpracy. W Skarbimierzu powstają nowego zakłady pracy, w naszym województwie również. Dolnośląska Oława również przyciąga inwestorów, także jest spora szansa, że pojawią się kolejne firmy, z którymi rozpoczniemy współpracę. Po cichu na to liczę.

A kwestia samej bazy dydaktycznej? Młodzież ma dziś odpowiednie warunki do nauki zawodu?

W tym zakresie jest coraz lepiej, bo sfinalizowaliśmy lub finalizujemy kilka ważnych inwestycji. Baza naszych szkół wzbogaciła się o nowe pracownie zawodowe. W zasadzie kończymy duży projekt 10.4. – Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach. W Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu oraz Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Grodkowie powstały nowoczesne warsztaty samochodowe. Obecnie finalizujemy odbiory. Ponadto z tego programu w „Ekonomiku” doposażono pracownię organizacji reklamy. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu zyskał pracownię hotelarską wraz z punktem wydawania posiłków. Lokal znajduje się w naszym schronisku przy ulicy Wyszyńskiego. Ponadto doposażać będziemy z pieniędzy zewnętrznych pracownie komputerowe, gastronomiczne, a także w pracownię grafiki i poligrafii cyfrowej. A wszystko to w ramach projektu – Opolskie szkolnictwo zawodowe na rynku pracy – poddziałanie 9.2.1 RPO WO na lata 2018-2022. Naprawdę mamy się czym pochwalić w tym roku. Nasi uczniowie będą mogli również skorzystać z programu Erasmus. Na koniec warto dodać, że trwa również modernizacja sali sportowej w II LO, podobne zadanie czeka nas w „Budowlance”. Do października przygotujemy dokumentację.

Dziękuję za rozmowę.

 

Wydrukuj stronę