Zerwane i podziurawione dachy, drzewa wyrwane z korzeniami, zabite zwierzęta… to skutki wczorajszej nawałnicy, która przetoczyła się przez teren powiatu brzeskiego.

Najmocniej ucierpiały miejscowości w gminie Lubsza. W samych Czepielowicach grad wielkości piłki tenisowej zniszczył kilkadziesiąt dachów.

Bardzo mocno ucierpiały też miejscowości Kościerzyce i Złotówka. Skutki wczorajszego gradobicia odczuli również mieszkańcy Lubicza, Leśnej Wody, Śmiechowic, Nowych Kolni i Mąkoszyc. Bardzo źle przedstawia się sytuacja w miejscowości Strzelniki (gmina Lewin Brzeski), gdzie porywisty wiatr uszkodził dachy (między innymi zabytkowego kościoła p.w. Świętego Antoniego), wyrwał z korzeniami kilka drzew i powali słupy energetyczne.

Straż Pożarna przez całą noc walczyła ze skutkami nawałnicy. Od rana trwają prace mające na celu zabezpieczenie uszkodzonych domów. Niestety brakuje plandek, które strażacy mogliby umieścić na dachach, przykrywając nimi przetrzebione dachówki.
Na skutki wczorajszej nawałnicy natychmiast zareagował Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, który od rana wizytuje wraz z Marszałkiem Województwa Opolskiego Józefem Sebestą i Wójtem Gminy Lubsza Bogusławem Gąsiorowskim najbardziej poszkodowane miejscowości. Brakujące plandeki sprowadzono z Powiatu Strzeleckiego. Trwa szacowanie i usuwanie szkód. Władze samorządowe przygotowują pomoc dla najbardziej poszkodowanych osób.

K.Ł.