wczesnogotyckie malowidła opisujące Stary i Nowy Testament
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. 12 września br. przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu brzeskiego spotkali się w przepięknym wnętrzu Sanktuarium pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach na inauguracji tego corocznego święta. Organizatorami uroczystości byli: ks. Tomasz Sałowoski, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Sołtys i Rada Sołecka Małujowic.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. z udziałem chóru Cantate Domino ze Skarbimierza. Prelekcję o znaczeniu kościoła w regionie i w kraju wygłosił Tadeusz Jurek, który był również przewodnikiem w trakcie zwiedzania „Śląskiej Sykstyny”. Całość wydarzenia dopełnił piknik historyczny, pokaz średniowiecznych walk rycerskich, rekonstrukcja obozowiska i pokaz rynsztunku średniowiecznego oraz pokaz średniowiecznych rzemiosł.
-Jest mi niezmiernie miło, że podczas tegorocznej edycji EDD spotykamy się właśnie w Małujowicach, w tutejszym Sanktuarium. Jesteśmy w przededniu wpisania tego obiektu na listę Pomników Historii. Tegoroczna edycja EDD jest idealną formą promocji tego unikatowego i wyjątkowego miejsca. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ta świątynia dzisiaj tak wygląda- powiedział Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz w trakcie uroczystego otwarcia EDD w województwie opolskim.
Co roku we wrześniu kraje, w których organizowane są Europejskie Dni Dziedzictwa, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności mnóstwo zabytków i liczne miejsca kultury. W tych dniach organizowane są wykłady, prelekcje, wystawy oraz inne imprezy towarzyszące. Sanktuarium zlokalizowane jest przy legendarnej Drodze Świętego Jakuba, która przebiega przez całą Europę, a jej cel znajduje się w Santiago de Compostela. To unikatowy zabytek, który od lat zachwyca turystów wczesnogotyckimi malowidłami opisującymi Stary i Nowy Testament. Kościół i polichromie w Małujowicach są najbardziej charakterystycznym elementem tzw. Szlaku Polichromii Brzeskich.
W uroczystościach udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski Teresa Barańska, Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę reprezentowała Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UM Monika Jurek, Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu reprezentowała Kierownik Joanna Banik.
Wydrukuj stronę