Codziennie w domu, na ulicy i w miejscach uczęszczanych przez ludzi zdarzają się wypadki, w których często poszkodowana jest młodzież. Poza tym zdarza się niejednokrotnie, że to właśnie ona jest świadkiem wypadku, dlatego bardzo ważne jest zapoznanie jej z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Polski Czerwony Krzyż Zarząd Rejonowy w Brzegu we współpracy z Zespołem ds. Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych oraz Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego w Brzegu zorganizował 29 kwietnia br. w Parku Wolności praktyczny sprawdzian wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w postaci Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. W mistrzostwach uczestniczyło 20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu brzeskiego skupionych w 4 drużynach – ZSB, I LO, ZSZ nr 1 oraz ZSR CKP z Grodkowa.

Gości, organizatorów oraz uczestników przywitał Prezes Zarządu Rejonowego PCK Walerian Twardzik, który przybliżył ideę takich zawodów.
Zwycięzcą Mistrzostw został zespół reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące w Brzegu w składzie: Roksana Aleksandrowicz, Karolina Elżbieciak, Karolina Pach, Katarzyna Stężalska, Maciej Świderski (opiekun Barbara Ojdana). Drużyna ta w nagrodę otrzymała z rąk Janusza Koronkiewicza – Kierownika Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych reprezentującego starostę Macieja Stefańskiego oraz Pani Wioletty Wrębiak-Zięby – Kierownika Biura Zarządu Rejonowego PCK (puchar i bony na zakupy w sklepie Team Sport). Drużyna ta oraz zespół z ZSR w Grodkowie będą reprezentowały Powiat Brzeski w mistrzostwach na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się 28 maja br. w Opolu. II miejsce zajął Zespół Szkół Budowlanych, a III Zespół Szkół Zawodowych nr 1.
Oceny czynności ratowniczych zawodników dokonali sędziowie na poszczególnych stacjach, a nad prawidłowością merytoryczną przebiegu Mistrzostw czuwała Główna Komisja Sędziowska, w skład której weszli Instruktorzy Pierwszej Pomocy Opolskiego Zarządu Okręgowego PCK w Opolu: Sędzia Główny Mistrzostw –Agnieszka Jabłońska oraz Dawid Drożdż, Filip Bednarz, Roman Zięba.
Mistrzostwa składały się z części teoretycznej w postaci testu oraz części praktycznej (szereg scenek – pozoracji, wspaniale odegranych przez uczniów PG nr 3, zorganizowanych w formie 3 stacji, w trakcie których zawodnicy mieli za zadanie wykonać czynności ratownicze). Celem mistrzostw jest wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania występowaniu wypadków poprzez upowszechnienie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.
Wydział Promocji/ D.B.