Przy dużym bezrobociu, jak mówi stare przysłowie „na bezrybiu i rak ryba”, dlatego młodzież i dorośli z terenu powiatu brzeskiego licznie odwiedzili kolejne już Targi Edukacji i Pracy „NAUKA –PRACA – KARIERA”.

Targi odbyły się 15.10. br. w Sali Konferencyjnej przy ul. Wyszyńskiego. Organizatorami projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny była Opolska Wojewódzka Komenda OHP, Młodzieżowe Centrum Kariery w Brzegu i Punkt Pośrednictwa Pracy w Lewinie Brzeskim, a partnerami Klub Pracy i Młodzieżowe Biuro Pracy w Brzegu. Uroczystego otwarcia targów dokonał Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk, dyrektor PCPR Aleksander Podgórny oraz dyrektor opolskiego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Tomasz Górny.

Jak co roku w targach prezentowały się gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe m.in. WSH-E z Brzegu, Uniwersytet Opolski i WSZ z Nysy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska instytucji związanych z rynkiem pracy m.in. Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzegu i Sklepu z Pracą. Informacji na stoisku ZUS udzielały panie: Alicja Borkowska i Wioletta Kozicka – Kruk, Urząd Skarbowy reprezentowała Wanda Bartnicka, Anna Skrzypnik i Katarzyna Horwat, PUP – Jadwiga Murgrabia wraz z pracownikami z Brzegu i Grodkowa.
Niestety ofert pracy było bardzo niewiele, agencje które pojawiały się na targach proponowały pracę w Niemczech i Holandii, wyjątkiem była agencja Manpower proponująca również pracę na Skarbimierzu w Jelczu i Oławie. Proponowano stanowiska dla osób z wykształceniem zawodowym i technicznym, brak było ofert dla osób z wyższym wykształceniem humanistycznym. Bezpośrednio – stanowiska pracy oferowała tylko firma Marko- ale były to stanowiska dla osób z grupą inwalidzką (BCH „Marko” jest Zakładem Pracy Chronionej). Na targach oferty pracy prezentowała Straż Pożarna oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień. Ciekawostką jest, że taką służbą często zainteresowane są kobiety. Zwiedzający targi absolwenci brzeskich szkół ponadgimnazjalnych mogli szczegółowo zapoznać się z warunkami zatrudniania w służbach mundurowych.
Podsumowując – instytucje rynku pracy udzielały bardzo rzetelnych i dokładnych informacji m.in. o obowiązujących podatkach osób pracujących za granicą, przepisach emerytalnych czy dalszej drogi edukacyjnej. Choćby dlatego warto było skorzystać z tej formy doradztwa. Zabrakło brzeskich firm i konkretnych ofert pracy, a te które były pozwalają wysnuć wniosek, że firmy poszukują obecnie pracowników z wykształceniem technicznym, wyspecjalizowanych i silnie zmotywowanych, gdyż w grę wchodzą najczęściej dojazdy do pracy i konieczność dalszego kształcenia.
 
 
Brygida Jakubowicz
Wydrukuj stronę