Prezydent RP Ignacy Mościcki 17 września 1939 roku tak rozpoczął orędzie do Narodu Polskiego: „Obywatele! Gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga od pierwszego dnia wojny aż po dzień dzisiejszy, wstrzymując napór ogromnej przewagi całości bezmała niemieckich sił zbrojnych, nasz sąsiad wschodni najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności”.

Minęło już 71 lat, ale w dalszym ciągu nasz naród wspomina orędzie i „cios w plecy” zadany nam przez Związek Sowiecki. Wybaczamy – tak jak nakazał Jan Paweł II, ale też pamiętamy. Musimy pamiętać, gdyż na 200 tys. polskich żołnierzy na wschodnich obszarach Polski uderzyła siedmiokrotnie większa siła wroga. Ginęły setki Polaków zrzeszonych w pułkach „Podole”, „Sarny”, „Wilejka”. Do historii przeszła obrona Wilna i Grodna. Dziś możemy mówić o tym otwarcie, do lamusa przeszły przedstawione w czasach PRL-u teorie o pokojowym wkroczeniu wojsk radzieckich w celu ochrony wolności wschodnich terenów.
Polacy walcząc o nowy ustrój wywalczyli sobie również prawo do głośnego omawiania historycznych faktów, do czczenia ważnych rocznic, do modlitw za wojennych bohaterów.
17 września 2010 r. w Kościele Garnizonowym w Brzegu tradycyjnie odbyła się celebrowana przez ks. kapelana Grzegorza Krupskiego uroczysta msza święta poświęcona 71. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Władze miasta na mszy reprezentował burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, starostę Macieja Stefańskiego reprezentował kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Janusz Koronkiewicz. W mszy wzięły udział Poczty Sztandarowe Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich i Niezależnych Związków Zawodowych „Solidarność” oraz młodzieży z Gimnazjum nr 4. Przedstawiciele władz, kombatanci reprezentowani przez inż. mjr. Tadeusza Czajkowskiego, przedstawiciele organizacji społecznych i młodzieży złożyli przed ołtarzem wiązanki kwiatów, aby uczcić tą ważną dla Polaków Rocznicę.

Rzecznik Prasowy Starosty
                                                                                              Brygida Jakubowicz