Brak słów, pytania bez odpowiedzi i ta ogromna bezsilność nas wszystkich.
Tak trudno zrozumieć, dlaczego Polska po raz drugi w Katyniu straciła swoich najlepszych synów i córki, swoją elitę, tak trudno zrozumieć, dlaczego naród polski jest tak ciężko doświadczany. Straciliśmy naszego prezydenta – Lecha Kaczyńskiego, pierwszą damę Marię Kaczyńską. Straciliśmy naszych posłów, senatorów, dowódców armii, duchowieństwo, kwiat naszej inteligencji.

Nasze myśli łączą się w bólu z rodzinami zmarłych, jesteśmy wszyscy razem w tej ogólnonarodowej tragedii. Nie potrafimy zrozumieć tego, co się stało. Pozostaje nam modlitwa, pozostaje nam nadzieja, pozostaje nam myśl, że jak wielokrotnie w przeszłości, Polacy wyjdą zwycięsko z tej traumy

Niech Bóg ma nas w swojej opiece.

Aby czas nie zatarł rozmiarów tragedii uczestnicy mszy wpisują się do pamiątkowej księgi kondolencyjnej, która jest obecnie wystawionej w Brzeskiej Galerii Ratusza.

Brzeski kościół p.w. św. Mikołaja wypełnił tłum wiernych, w ich oczach łzy, niedowierzanie i ogromny żal.

Hołd zmarłym oddali przedstawiciele środowisk mundurowych. Strata naczelnika i dowódców sił zbrojnych to ogromny cios.

Biało-czerwony wieniec ufundowany przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego i Burmistrza Miasta Brzegu Wojciecha Huczyńskiego w imieniu społeczeństwa powiatu brzeskiego, to jednocześnie hołd tym, którzy zginęli, ale i kontynuacja patriotycznych ideałów ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości żałobnej uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych reprezentujących organizacje kombatanckie, związki zawodowe, służby mundurowe, harcerstwo i młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Uroczystą mszę świętą celebrowali wszyscy brzescy proboszczowie, liczni księża i księża kapelani. Z kazania ks. proboszcza Bolesława Robaczka wierni zapamiętają na pewno nawoływanie do jedności, zaniechanie w obliczu nieszczęścia wszystkich swarów i równość każdego z nas wobec boskiego przeznaczenia gdyż „nikt nie zna dnia ani godziny” swojego odejścia.

Społeczeństwo powiatu brzeskiego ostatnią modlitwę odmówiło pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II.

Znicze za dusze wszystkich, którzy zginęli będą płonęły przez cały okres żałoby.

Dąb Pamięci posadzony 29 maja 2009 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Starostę Macieja Stefańskiego przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Brzegu.