I Brzeski Dzień Żydowski cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na Zamku Piastów Śląskich zjawiło się ponad 120 osób. Wśród publiczności widać było nie tylko osoby starsze, ale również młodzież z brzeskich szkół.

Impreza, którą zorganizowała Fundacja Rozwój, odbyła się 24 listopada 2013 roku. Rozpoczęło ją uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów brzeskich, która zawisła na ścianie byłej synagogi. Pozostałe punkty programu odbyły się już na Zamku Piastów Śląskich.

W murach „Śląskiego Wawelu” przywitał wszystkich zgromadzonych Krystian Ławreniuk, który wraz z Jackiem Jastrzębskim był pomysłodawcą I Brzeskiego Dnia Żydowskiego. Następnie głos zabrali Rabin Wrocławia i Śląska Tyson Herberger oraz Przewodniczący Wrocławskiej Gminy Żydowskiej Aleksander Gleigewicht, którzy podziękowali organizatorom, zwracając przy tym uwagę na fakt, iż brzeskie uroczystości wypadły tuż przed żydowską Chanuką. Podczas tego święta najważniejszym rytuałem jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch – drugiego itd. aż do ósmego, kiedy to zapalane jest osiem świateł (lamp oliwnych, albo współcześnie – świec). I Brzeski Dzień Żydowski stał się zatem, jak zauważył Rabin Wrocławia i Śląska,, formą świątecznego preludium, zapowiadającego zapalenie pierwszej świecy.

Po wrocławskich gościach głos zabrał Starosta Maciej Stefański, który zaznaczył, że historia Brzegu, to historia wielu kultur i nacji, które przez wieki żyły razem, wspólnie tworząc duszę tego miasta.

Po powitaniach i przemówieniach przyszedł czas na wykład grodkowskiej historyczki Wandy Cebulki dotyczący historii Żydów brzeskich. Następnie, przed brzeską publicznością, zaprezentował się opolski zespół Musica Vena Klezmer Section, który przygotował repertuar złożony z najbardziej znanych utworów muzyki klezmerskiej. I Brzeski Dzień Żydowski zakończył pokaz systemu walki Krav Maga.

Po zakończeniu imprezy część jej uczestników przeniosła się do N.O.K. Herbaciarnia gdzie odbył się, przygotowany przez Stowarzyszenie Żywych Poetów, montaż literacko-muzyczno-filmowy zatytułowany „Geniza – powrót”.

Organizatorzy I Brzeskiego Dnia Żydowskiego dziękują wszystkim osobom, które pomogły w organizacji imprezy: Staroście Powiatu Brzeskiemu i Burmistrzowi Brzegu, którzy od początku wspierali tę ideę, dyrekcji Muzeum Piastów Śląskich i Brzeskiego Centrum Kultury oraz ZHK Brzeg, a także sponsorom prywatnym i wszystkim tym, którzy niedzielne popołudnie postanowili spędzić na poznawaniu kultury żydowskiej.

1. Uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żydów Brzeskich dokonali Starosta Powiatu Brzeskiego, Rabin Wrocławia i Śląska oraz Przewodniczący Wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Tablica zawisła na ścianie byłej synagogi żydowskiej znajdującej się na rogu ulic Długa – 3 Maja.

2. Rabin Wrocławia i Śląska Tyson Herberger oraz Przewodniczący Wrocławskiej Gminy Żydowskiej Aleksander Gleigewicht podziękowali organizatorom za uczczenie pamięci Żydów brzeskich i przypomnienie ich historii.

3. Zespół Musica Vena Klezmer Section z Opola zadbał o artystyczną oprawę I Brzeskiego Dnia Żydowskiego.

4. Muzycy zaprezentowali najbardziej znane utwory muzyki klezmerskiej.

5. Historię brzeskich Żydów przybliżyła Wanda Cebulka. Autorka książki „Dzieje Żydów na Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem Grodkowa i okolic od XII do XX wieku”.

6. Na I Brzeskim Dniu Żydowskim obecne były władze powiatu i miasta. Na „Śląski Wawel” przybyło wielu ludzi pamiętających Kresy Wschodnie, ale także młodzież szkolna.

7. Sala Książęca Zamku Piastów Śląskich wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.

8. Artyści z Musica Vena Klezmer Section balansowali pomiędzy radosnymi utworami i melodiami pełnymi nostalgii wprowadzając publiczność we wspaniały świat muzyki żydowskiej.

9. Krótki wykład dotyczący izraelskiego systemu walki Krav Maga oraz jego prezentację przygotowali członkowie Brzeskiej Sekcji Krav Maga.

 

Wydrukuj stronę