W dniu 9.03.2015r. w powiecie brzeskim przebywała delegacja z partnerskiego powiatu Kusel w Niemczech na czele ze starostą dr. Winfriedem Hirschbergerem. Celem wizyty było omówienie pomysłu utworzenia w naszym powiecie pomnika będącego częścią tzw. „Drogi Pokoju”.

„Droga Pokoju” to największy projekt Otto Freundlicha niemieckiego malarza żyjącego w latach 1878 – 1943. Zamiarem artysty było postawić w całej Europie rzeźby, które stanowić miały największą plenerową ekspozycję mającą na celu humanitarną ideę solidarności i porozumienia między narodami i miała być wyrazem nadziei na lepszą przyszłość. Niestety projekt ten nie został nigdy przez niego zrealizowany. Dopiero w latach 70 Stowarzyszenie Europejska Droga Pokoju – Droga Rzeźb w Europie – Stowarzyszenie Otto Freundlicha z siedzibą w St. Wendel w Niemczech na czele z profesorem Leo Kornbrustem, rozpoczęło realizację tego projektu. Droga ta łączy Paryż i Moskwę. Obecnie znajduję się na tej trasie około 50 monumentów. Jeden z nich znajduję się w Słupsku – miejscu urodzenia Otto Freundlicha. Dorosłe życie artysty przypadało na okres tworzenia się totalitaryzmu hitlerowskiego, prześladowania i eksterminacji Żydów (Otto Freundlich był pochodzenia żydowskiego, zginął w obozie na Majdanku).

W spotkaniu, które odbywało się w przepięknym pałacu Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, Starosta Powiatu Kusel dr Winfried Hirschberger, kierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kusel Manfred Drumm, z-ca burmistrza Brzegu Tomasz Witkowski, z-ca burmistrza Lewina Brzeskiego Jacek Struski, gospodarz obiektu dyrektor OODR Henryk Zamojski, kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Ekologii, Ochrony Środowiska i Regionalnego Centrum Ekoenergetyki Stanisława Grabska – Mędrala oraz naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Brzegu Brygida Jakubowicz.

Zarówno starosta powiatu Kusel jak i starosta powiatu brzeskiego zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo dobry pomysł umieszczenia naszego powiatu na „Drodze Pokoju”zwłaszcza w okresie, w którym w Europie pokój jest bardzo kruchy i każdy obawia się o dalsze losy naszego sąsiada – Ukrainy.

Nie bez znaczenia jest też aspekt promujący. „Droga Pokoju” to szlak turystyczny odwiedzany przez turystów z całej Europy i nie tylko.

 
                                                                                                              Małgorzata Stanowska

Wydrukuj stronę