Choć minęło kilka lat od śmierci naszego ukochanego i nieodżałowanego ks. Kapelana Zbigniewa Stefaniaka, przetrwał on w naszej pamięci dzięki wielkiej osobowości, ale również imprezie, jaka co roku organizowana jest przez brzeski Klub Garnizonowy i Parafię Garnizonową. Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria” im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka stał się już imprezą ponadregionalną i w bieżącym roku uczestniczyło w nim 60 osób i 7 żołnierzy z terenu wszystkich gmin powiatu brzeskiego oraz z gminy Oława.

Konkurs rozpoczął się uroczyście – mszą św. w Kościele Garnizonowym, celebrowaną przez ks. Kapelana Grzegorza Krupskiego oraz ks. Sławomira Fonfarę z Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Brzegu.

Gośćmi honorowymi imprezy była rodzina ks. Zbigniewa Stefaniaka z Gorzowa i Ligoty, Dowódca 1 Brzeskiej Brygady Saperów płk Daniel Król, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Wójcik oraz reprezentujący Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego – Brygida Jakubowicz i Janusz Koronkiewicz.
Komisja konkursowa w składzie: ks. Sławomir Fonfara, Elżbieta Dudkowiak i Grażyna Burska, przyznała nagrody w czterech kategoriach.
Kategoria Publiczne Szkoły Podstawowe:
Klasa 1-3: I miejsce – Natalia Sobór, Joanna Wiatrowska; II miejsce – Mateusz Tkaczyński, Aleksandra Skowronek; III – miejsce Julia Mazur, Filip Pludra.
Klasa 4-6: I miejsce – Agata Frańczuk, Paulina Horwat; II miejsce – Aleksandra Popik, Mariusz Bednarz; III miejsce – Izabela Królak, Kacper Tworzydło.
Kategoria – Gimnazjum: I miejsce – Magdalena Lewoniec, Anna Lorenc; II miejsce – Michał Kubiak, Helena Kowalewska; III miejsce – Majka Zawadzak, Przemysław Ślęzak.
Kategoria – Szkoły Ponadgimnazjalne: II miejsce – Małgorzata Bubak, Karol Maryszczak; III miejsce – Tina Kasprzak.
Żołnierze: Grand Prix – szer. Wojciech Hoja, I miejsce – szer. Adam Jędrzejczak, st.szer. Tomasz Lassota-Kaliński; II miejsce – szer. Przemysław Kaszkiel, szer. Maciej Dyoniziak; III miejsce – szer. Daniel Jędrzejczyk, szer. Dariusz Wiencek.
Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Opolskiego i Dowódca 1 Brzeskiej Brygady Saperów. Nagrody konkursowe ufundowali ponadto: Parafia Garnizonowa, Starosta Powiatu Brzeskiego, Burmistrz Brzegu.
W codziennym i bardzo zabieganym świecie wytchnienie z odrobiną poezji o tak szczególnym charakterze jest wskazane dla nas wszystkich. Poezja religijna i patriotyczna to piękna polska mowa, krzewienie narodowych symboli i ideałów oraz propagowanie sztuki żywego słowa.
O tym wszystkim przekonali się widzowie VII Konkursu zorganizowanego 26.11.2010 r. w Klubie Garnizonowym prowadzonym przez wrażliwego człowieka i umiejętnego managera Janę Koronkiewicz.

Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz