Pilot, dziennikarz sportowy, makler, rezydent turystyczny, inżynier techniczny formuły 1, choreograf- to tylko niektóre ciekawe zawody o jakich marzą uczestnicy konkursów „Sprawdź czy potrafisz znaleźć pracę” dla szkół ponadgimnazjalnych i „Mój wymarzony zawód dla szkół gimnazjalnych”. Organizatorem konkursów była Opolska Komenda Wojewódzka OHP, a patronat nad konkursami sprawowali: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński.

Głównym celem konkursów było rozbudzenie zawodowych inspiracji młodzieży i konfrontacja warunków psychofizycznych uczniów z zawodem jaki chcą wykonywać. Uczniowie oprócz przygotowywania teczek zawodowych uczestniczyli w symulowanych rozmowach kwalifikacyjnych. Komisja konkursu „Sprawdź czy potrafisz znaleźć pracę” w składzie: Iwona Piechowicz (przewodnicząca), Jadwiga Murgrabia, Marta Borawska – Haupa wyłoniła następujących laureatów: I miejsce – Magda Stempniewicz (ZSE) zawód ratownik medyczny, II miejsce – Konrad Betka (ZSE) administrator sieci, III miejsce – Karolina Hanyż (I LO) zawodowa służba wojskowa. Wyróżnienia otrzymali: Marcin Wszołek- II LO, Aleksandra Przybylska- II LO i Paulina Kurtyka I LO.

Narody laureatom wręczył 20 maja br. w brzeskim Ratuszu Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Ryszard Jończyk, Zastępca Komendanta OHP Zbigniew Gajda, oraz pośrednik pracy Marian Nowakowski.
Konkurs „ Mój wymarzony zawód” oceniała komisja w składzie: Maria Jurkowska – Jasiczek (przewodnicząca), Celina Szymik, Magdalena Kamion i Marta Borawska- Haupa.
 I miejsce zajęli exekwo : Maciej Hejduk (ZS nr 1 z Oddz. Sportowymi) za zawód inżynier techniczny kierowcy formuły 1, Magdalena Lewoniec (ZS nr,2 z Oddz. Sportowymi)- prawnik , Paweł Bogdanik (ZS nr 1 z Oddz. Sportowymi) za zawód kierowca ciężarówki, Michał Wietrzyński (ZS nr 2 z Oddz. Integracyjnymi) – robotyk. Wyróżnienia otrzymali: Igor Wodiany (PG nr 1), Anna Wójcik (PG nr 3), Małgorzata Chodyło (ZS nr 1 z Oddz. Sportowymi). Nagrody wyróżnionym wręczył m.in. wiceburmistrz Brzegu Stanisław Kowalczyk.
W czasie podsumowania konkursu młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście wysłuchali wykładu pracownika Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej Mateusza Bielaczyca.
Rzecznik Prasowy Starosty
Brygida Jakubowicz