Przedszkolaki i uczniowie brzeskich szkół wzięli dziś udział w integracyjnym marszu „Przeganiamy Zimę”. Organizowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzegu impreza, rokrocznie przyciąga tłumy młodzieży z miejscowych szkół i placówek edukacyjnych. Tegoroczna edycja marszu była wyjątkowa, bo zakończyła się pokazem sprzętu ratowniczego. Była to także idealna okazja do pokazania nowoczesnych karetek zakupionych z pieniędzy starostwa. Bo przypomnijmy, w związku ze zmianą przepisów o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 1-go kwietnia 2019 roku pogotowie ponownie wraca pod nadzór powiatu.

Punktem kulminacyjnym dzisiejszego marszu były wspólne śpiewy i zabawy na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Później młodzież miała do dyspozycji sprzęt ratowniczy oraz wojskowy.

– Saperzy mieli robota i wojskowego quada. Strażacy pokazali nam duże auto, a policjanci zakuwali nas w kajdanki – cieszyły się dzieci z jednego z brzeskich przedszkoli.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również nowoczesne ambulanse. Trzy w pełni wyposażone karetki na podwoziu renault można było podziwiać na zewnątrz i w środku.

– To są naprawdę solidne auta przygotowane specjalnie pod ratownictwo medyczne – zauważa Mariusz Baran, szef brzeskiego pogotowia. – Biorąc pod uwagę, jak wygląda dzisiejszy postęp technologiczny, nie mogliśmy sobie pozwolić na to, aby kupić sprzęt średniej jakości. Uzbroiliśmy nasze samochody w najnowocześniejsze urządzenia. Mamy też sporo udogodnień, które pozwolą wygodniej transportować pacjentów.
Zmian w ratownictwie medycznym nie odczują mieszkańcy powiatu brzeskiego. W systemie nadal będą funkcjonować dwie karetki pogotowia w Brzegu i jedna w Grodkowie.

Do dyspozycji w nagłych przypadkach jest również śmigłowiec LPR. Niemal cała kadra, która dziś pracuje w Falck’u, zostanie zatrudniona w Brzeskim Centrum Medycznym.

– Lekarze oraz ratownicy medyczni, którzy trafią do BCM-u, to ludzie stąd. To kadra, która doskonale zna nasz region. To specjaliści, którzy od lat pracują w Falck’u, a teraz będą zatrudnieni w naszym szpitalu. Dla mieszkańców naszego powiatu od 1-go kwietnia nic się nie zmieni. Możecie być spokojni – dodaje na koniec Baran.

 

 

 

Wydrukuj stronę