- Starostwo Powiatowe w Brzegu - https://brzeg-powiat.pl -

Amerykańska firma nawiązała współpracę z „Ekonomikiem”. Dzięki umowie skorzystają przede wszystkim uczniowie

 

Donaldson Polska zorganizuje staże, praktyki i wizyty studyjne, a także zadba o rozwój kompetencji zawodowych – to tylko niektóre punkty porozumienia zawartego dziś w siedzibie fabryki w Skarbimierzu. Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu podpisał oficjalną umowę o współpracy z amerykańską firmą. Dokument parafowały również władze Powiatu Brzeskiego. Donaldson liczy, że młodzież po zakończeniu edukacji zasili fabrykę, która rozbudowuje się o kolejne hale produkcyjne.

– Dzisiejsze porozumienie daje nam wiele możliwości – mówi Małgorzata Mianowany – Małecka, dyrektor brzeskiego „Ekonomika”. – Młodzież przede wszystkim będzie mogła zweryfikować swoją wiedzę teoretycznej z praktyką w firmie Donaldson. Będą staże, praktyki i wizyty studyjne, a w przyszłości szansa na pracę. Dziś widzimy, że zainteresowanie szkolnictwem zawodowym jest coraz większe i od jakiegoś czasu odczuwamy brak specjalistów i fachowców na rynku pracy. Dziś firmy poszukują kadry i cieszę się, że Donaldson Polska właśnie wybrało nas do współpracy.

– Już dziś spora liczba absolwentów szkoły pracuje w naszej firmie – zauważa Leszek Strugała, dyrektor zakładu produkcyjnego w Skarbimierzu. – Biorąc pod uwagę, że będziemy budować nowe hale postanowiliśmy już dziś podpisać umowę o współpracy. „Ekonomik” kształci wielu planistów i logistyków produkcji. Tacy ludzie nam się przydadzą. Dziś albo sami przyuczamy takich pracowników na miejscu albo podbieramy z innych firm. Stąd w właśnie współpraca z Zespołem Szkół Ekonomicznych, bo w przyszłości mamy szansę na odpowiednią kadrę. Już widzimy, że skoro po praktykach zawodowych osoby wracają do nas, to chyba jest dobrze.

Dodajmy, że Donaldson Polska Sp. z o.o. to czołowy producent systemów filtracyjnych. Amerykańska firma na rynku działa już od ponad stu lat. Specjalizuje się produkcji wysokowydajnych filtrów powietrza i filtrów cieczy. Współpracuje m.in. ze znanymi markami z branży samochodowej. Donaldson w Skarbimierzu na byłym poradzieckim lotnisku posiada fabrykę, w której zatrudnia blisko 300 pracowników. Obecnie trwa rozbudowa zakładu. Za pół roku powstanie bliźniaczy obiekt produkcyjny i hale magazynowe, które zwiększą trzykrotnie powierzchnię całego zakładu. Docelowo pracę może tam znaleźć nawet 800 osób.