Uczestnicy warsztatów "ABC cukrzycy bez powikłań" wraz ze starostą Maciejem Stefańskim

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna „ABC cukrzycy bez powikłań” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD), mająca na celu podnoszenie świadomości na temat powikłań cukrzycy oraz możliwości zapobiegania ich występowaniu. W ramach akcji przeprowadzonych zostanie 80 nieodpłatnych warsztatów w różnych miejscowościach w Polsce.
7 września tego typu spotkanie odbyło się w Brzegu, w budynku starostwa mieszczącym się przy ul. Wyszyńskiego 23. Jego uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniami. „Program warsztatów dotyczy roli odżywiania, wysiłku fizycznego, samokontroli oraz podejmowania właściwego leczenia w cukrzycy – mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Staramy się też uświadamiać pacjentom negatywne skutki hipoglikemii oraz rozwiewać mity na temat insulinoterapii”.
Brzeżanie, skupieni w tutejszym kole Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, od  lat działają bardzo prężnie, organizując szereg akcji mających na celu uświadomienie społeczeństwu: czym jest cukrzyca, jak żyć z tą chorobą i jak jej zapobiegać. Temat ten nie jest obcy również władzom Powiatu Brzeskiego, które konsekwentnie wspierają wspomniane inicjatywy.
Warto pamiętać, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna, a ryzyko zachorowania na nią zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce cierpi na nią około 3 milionów ludzi, a spośród nich około milion nie wie jeszcze o swojej chorobie. Chorzy często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy dochodzi już do groźnych powikłań. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w naszym kraju ponad 20 000 osób  i przewiduje się, że ta liczba będzie rosła.

„ABC cukrzycy bez powikłań” to ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Opiekunem merytorycznym programu jest prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Mecenasem projektu jest firma Novo Nordisk. Patronat honorowy nad akcją objęło Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
Więcej informacji o akcji i o samej cukrzycy znaleźć można na stronie: www.diabetyk.org.pl

Wydrukuj stronę