17 czerwca w Krakowie odbyły się uroczystości związane z 320. rocznicą śmierci Króla Jana III Sobieskiego zorganizowane przez Komitet Ogólnopolski Obchodów 333. Rocznicy Viktorii Wiedeńskiej oraz Komitet Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Udział wziął w nich m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Mariackim, pod płaskorzeźbą autorstwa Piusa Welońskiego, odsłoniętą w 200. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Następnie miały miejsce: wspólna modlitwa, wystąpienie Przewodniczącej Komitetu Ogólnopolskiego Obchodów 333. rocznicy Victorii Wiedeńskiej Senator RP Anny Marii Anders i opowieść o wyczynach Jerzego Franciszka Kulczyckiego, bohatera spod Wiednia, którą wygłosił jego potomek – Jerzy Kulczycki.

Spod Kościoła Mariackiego licznie zgromadzeni goście przemaszerowali Traktem Królewskim na Wawel, gdzie odbyła się msza święta odprawiona przez ks. prałata Zdzisława Sochackiego w intencji zmarłego 320 lat temu Króla Jana III Sobieskiego. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i kwiatów na sarkofagu Króla.

K.Ł.