W ubiegłą niedzielę o godzinie 17.30 w Sali Książęcej Zamku Piastów Śląskich odbyły się uroczystości związane z jubileuszem chóru im. Świętego Maksymiliana. Występ brzeskich chórzystów, którzy wcześniej uczestniczyli we mszy świętej odprawionej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, poprzedził koncert wrocławskiej grupy Pueri Cantores Wratislavienses.

Brzeski chór im. Świętego Maksymiliana powstał we wrześniu 1986 roku. Założył go ksiądz prałat Bolesław Robaczek wraz z siostrą Stefanią Grendą. Od samego początku swej działalności chór integrował lokalne środowisko i dbał o rozwój kultury muzycznej. Był dostrzegany przez władze kościelne diecezji wrocławskiej, władze miasta, gminy, powiatu i województwa.
Chór Świętego Maksymiliana przez 25 lat aktywnie uczestniczył w życiu parafii i miasta zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości religijnych, kulturalnych i społecznych. Przez ćwierć wieku należało do niego 90 osób. W chwili obecnej chór liczy 36 członków. Wśród nich znaleźć można studentów oraz przedstawicieli rozmaitych zawodów i branży.
Od jedenastu lat na czele chóru stoi dyrygent Siostra Anna Majewska ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, absolwentka Instytutu Liturgicznego Sekcji Muzyki Sakralnej PAT w Krakowie, UO, PWT we Wrocławiu, organistka w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, pedagog gimnazjalny i przedszkolny, animatorka ruchu chóralnego i młodzieżowego.
Chór ma w swoim repertuarze pieśni religijne, patriotyczne i ludowe. Brał udział m.in. w Galowym Koncercie Muzyki Sakralnej w X rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II, Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, III Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Łagiewnikach Śląskich. Nagrał też trzy pamiątkowe płyty.

K.Ł