Niepodległościowa wizualizacja, wystawa oraz koncert muzyki kresowej – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały dziś na mieszkańców Brzegu i powiatu z okazji 11 listopada. Punktualnie o godzinie 16 w kościele pw. Krzyża Świętego z udziałem asysty wojskowej oraz orkiestry dętej z Kotulina rozpoczęło się niepodległościowe nabożeństwo. Następnie uroczystości przeniosły się na Plac Zamkowy. Z wojskowym ceremoniałem odczytano Apel Pamięci, a  podniosły charakter dzisiejszego wydarzenia podkreślała wizualizacja przygotowana przez nyską PWSZ, która widoczna była na jednym ze skrzydeł piastowskiego zamku.

– Spotykamy się dzisiaj w rocznicę bliską sercom wszystkich Polaków – podkreślał w trakcie przemówienia starosta brzeski Jacek Monkiewicz. – Dziś czcimy pamięć tych, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju gospodarczego i całej naszej cywilizacji.

W trakcie uroczystości na Placu Zamkowym kilkudziesięciu żołnierzy z 1.Brzeskiego Pułku Saperów otrzymało okolicznościowe medale, awanse oraz wyróżnienia. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była orkiestra dęta z Kotulina.

Po oficjalnym ceremoniale zgromadzeni mieszkańcy oraz zaproszeni goście udali się do Muzeum Piastów Śląskich. W tamtejszym zamku późnym popołudniem uroczyście otwarto wystawę kresową. Przygotowany z dużym rozmachem oraz bogaty w eksponaty pokaz zrobił spore wrażenie.

– Mamy dwa tysiące różnych przedmiotów i pamiątek, mamy multimedia, mamy specjalną budkę telefoniczną, gdzie w słuchawce możemy wysłuchać różnych kresowych historii. Wystawa została rewelacyjnie przygotowana i widzimy, że bardzo się podoba. Łącznie mamy trzy pomieszczenia, które udostępniamy – tłumaczy Dariusz Byczkowski, dyrektor piastowskiego zamku.

Po uroczystym wernisażu w Sali Pinottiego wystąpili artyści z Polski oraz Litwy.

Dziś w tym szczególnym dniu oddaliśmy hołd wszystkim walczącym o niepodległość kraju, jak również oddaliśmy hołd Kresowianom, którzy nadal licznie zamieszkują brzeską ziemię.