W minioną niedzielę w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu odprawiona została uroczysta msza święta z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Ksiądz prałat Bolesław Robaczek wspominał podczas niej, że naród polski przez wiele lat czekać musiał na to, aby otwarcie można było mówić o tym, co wydarzyło się wiosną 1940 roku w Lesie Katyńskim. Podkreślał również, że każdy z Polaków winien jest hołd ofiarom, które 77 lat temu oddały swoje życie służąc Ojczyźnie.
We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu Brzeskiego Stanisławem Kowalczykiem i Burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, a także służby mundurowe, poczty sztandarowe Wojska Polskiego, organizacji społecznych, kombatanckich oraz szkół. Po mszy, pod tablicą upamiętniającą Polaków zabitych przez NKWD w Katyniu, złożono wiązanki kwiatów.
Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej mają w powiecie brzeskim wieloletnią tradycję. W kwietniu oddajemy cześć tym, którzy spoczęli w Lesie Katyńskim. Po 2010 roku obchody połączone zostały z oddaniem hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej. Co roku uroczystości upamiętniające ofiary tych dwóch tragicznych momentów polskiej historii gromadzą w kościołach wielu mieszkańców naszego powiatu. Modlą się oni nie tylko w intencji ponad dwudziestu tysięcy jeńców wojennych osadzonych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, którzy wiosną 1940 roku zostali rozstrzelani na rozkaz sowietów, ale również za cywili aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich, a także w intencji 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu TU-154 w Smoleńsku.

Wydrukuj stronę