Obóz Brieg-Pampitz

Dziś (21.04) pod pomnikiem w Pępicach upamiętniono więźniów obozu Arbeitslager Brieg-Pampitz. W uroczystości wspomniano również o tragicznych losach osób, które straciły życie w obozach pracy podczas drugiej wojny światowej.

W trakcie obchodów odczytano Apel Pamięci, złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem, a wszystko to w asyście Kompani Honorowej 1.Brzeskiego Pułku Saperów. W uroczystości wzięli udział wojskowi, uczniowie kilku szkół oraz samorządowcy. Powiat Brzeski reprezentowała wicestarosta Ewa Smolińska.

Przypomnijmy, że obóz w Pępicach powstał już w 1939 roku. Pierwszymi więźniami byli polscy jeńcy z kampanii wrześniowej. W hitlerowskim obozie pracy przebywali również Francuzi, Sowieci, a także Żydzi. Arbeitslager Brieg-Pampitz funkcjonował do stycznia 1945 roku. Okolicznościowy obelisk powstał w 1998 z inicjatywy kombatantów, wojska, a także lokalnych samorządów.