Danuta Siedzikówna „Inka”, Tadeusz Komorowski, „Bór”, Stefan Rowecki „Grot”, Leopold Okulicki „Niedźwiadek” – to tylko czwórka z 380 tysięcy ochotników, którzy tworzyli zalążek Polskiego Państwa Podziemnego i powstałej 14.02.1942r. Armii Krajowej. Po klęsce Powstania Warszawskiego AK zostało zdemobilizowane, ale część jego członków nie zaprzestała walki, tworząc po wojnie niepodległe podziemie antykomunistyczne. Powyborcza amnestia w 1947 r. sprawiła, że dawni członkowie AK ujawnili się godząc się na życie w nowej rzeczywistości. Ale nie wszyscy, część sprzeciwiła się nowej komunistycznej władzy i walczyła bardzo długo, tak jak np. Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął pod Majdanem Kozic Górnych 18 lat po wojnie. W 1993r. po raz pierwszy w stosunku do żołnierzy walczących z komunistami pojawiło się określenie „Żołnierze Wyklęci”, a dzień 1 marca został oficjalnie uznany za dzień ich pamięci.

Święto „Żołnierzy Wyklętych” Polacy czczą bardzo uroczyście. W powiecie brzeskim odbyło się wiele uroczystości kościelnych i świeckich, w które zaangażowały się władze samorządowe, młodzież oraz kombatanci i rodziny podległych po 1945r. żołnierzy. 26 III w kościele pw. św. Mikołaja Słowo Boże wygłosił kapelan Wojska Polskiego ks. mjr Sławomir Gadowski. W swoim przesłaniu nawiązał do hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które zdobi kombatanckie sztandary. Obecni na mszy przedstawiciele samorządu powiatowego – Przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Kowalczyk, Sekretarz Powiatu Genowefa Prorok, Doradca Starosty d/s Kombatantów, a także Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz przedstawiciele kombatantów zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK na czele z Romanem Domańskim, członkowie klubu Grota-Roweckiego, brzeska „Solidarność” i młodzież brzeskich szkół złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK. Po mszy prezes Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Witold Krzewicki złożył hołd i przypomniał sylwetkę ś.p. Tadeusza Czajkowskiego – długoletniego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK w Brzegu.

Tego samego dnia, w Grodkowie, 220 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który zorganizowany został przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie, Fundację Wolność i Demokracja oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. Witolda Pileckiego – „Kryptonim T- IV”.

Bieg był częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Grodkowie gościły z tej okazji rodziny żołnierzy kapitana Henryka Flamego ps. Bartek, którzy zamordowani zostali przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w lesie pod Starym Grodkowem.

„Cieszę się, że w naszym kraju coraz częściej i głośniej mówi się o naszych bohaterach, choćby przy okazji takich wydarzeń, jak te dzisiejsze – mówił podczas uroczystości Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Mieszkańcy Grodkowa po raz kolejny udowodnili, że ważna jest dla nich historia Polski i losy tych ludzi, którzy walczyli o jej wolność”.

W niedzielne popołudnie na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem, gdzie przed rokiem odnaleziono szczątki żołnierzy Henryka Flamego, zorganizowana została podniosła uroczystość, w której uczestniczyli m.in. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Stanisław Kowalczyk, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Brzegu Mariusz Bochenek, przedstawiciele IPN, władze sołectwa Stary Grodków i rodziny pomordowanych z oddziału „Bartka”. Wspólnie z ks. Markiem Ruczajem modlono się za dusze zamordowanych przez UB żołnierzy Oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego.

B.J./K.Ł.

Wydrukuj stronę