- Starostwo Powiatowe w Brzegu - https://brzeg-powiat.pl -

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

30 lipca br. w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu odprawiona została uroczysta msza św. z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We mszy świętej uczestniczyli Sekretarz Powiatu Brzeskiego Genowefa Prorok, Zastępca Burmistrza Brzegu Bartłomiej Kostrzewa, poczty sztandarowe organizacji społecznych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy powiatu brzeskiego. Po mszy złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Powstańców Warszawskich. Głównymi bohaterami uroczystości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Romanem Domańskim na czele.
Powstanie Warszawskie było jedną z największych akcji zbrojnych podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.  Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944r. o godzinie 17.00 na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. W tym dniu SS-Reichsführer Heinrich Himmler, powołując się na dyspozycję Hitlera, wydał rozkaz zniszczenia miasta i wyniszczenia ludności cywilnej Warszawy. Wojska niemieckie planowały wykonać zadanie w czasie nie dłuższym niż trzy doby. Walki w stolicy trwały 63 dni.