24 kwietnia br. pod Pomnikiem Ofiar Obozu Brieg – Pampitz odbyły sie uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu.

Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą za Ojczyznę, którą odprawił ks. Stanisław Grzechynka.

Pod pamiątkowym obeliskiem wiązanki kwiatów złożyli: Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, delegacje z gmin powiatu brzeskiego, członkowie organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież szkolna, w tym uczniowie opiekującego się pomnikiem Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. W uroczystości udział brali również żołnierze z Kompani Honorowej 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Obóz jeniecki w Pępicach utworzyli w 1939 roku Niemcy. Od jesieni 1940 zaczęto do niego masowo przywozić grupy robotników żydowskich z gett w Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi, którzy pracować mieli nad rozbudową lotniska wojskowego Luftwaffe. 7 sierpnia 1944 roku obóz pracy został przekształcony w filię hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Nastąpiła wówczas selekcja żydowskich więźniów – chorzy i niezdolni do pracy zostali wysłani do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a zdolni do pracy – do obozu pracy przymusowej Arbeitslager Blechhammer, na terenie obecnego Kędzierzyna-Koźla. Do obozu w Pępicach na miejsce Żydów przywieziono Polaków, z których większość pochodziła z ewakuowanego więzienia na Pawiaku w Warszawie.