Konkurs Historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Ważne rocznice są doskonałą okazją do tego, aby przypominać i celebrować wydarzenia, które miały niebagatelny wpływ na dzieje naszej Ojczyzny.

Ludwik Stomma, polski historyk, opisując przyjęcie chrztu przez Mieszka I napisał, iż „dzieje Polski zaczynają się tak pięknie – od aktu odwagi cywilnej”. Dzisiaj wydaje się, że krok poczyniony przez polskiego księcia był słuszny.

W czasie, kiedy znaczenie historii wydaje się być marginalizowane, nauka patriotyzmu, właściwych postaw obywatelskich i wpajania istotnych wartości jest niezwykle trudna. Sam Józef Piłsudski, jeden z architektów odbudowy polskiej państwowości w 1918 roku, po 123 latach niewoli, powiedział, że „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”. Tym bardziej należy więc docenić ogromne zaangażowanie i trud uczniów oraz ich nauczycieli, którzy postanowili zmierzyć się z dziejami Polski w okresie, kiedy tworzyły się zręby jej państwowości i tożsamości.

Tematyka konkursu „Od pogaństwa do chrześcijaństwa – historia Polski za pierwszych Piastów”, który odbył się 26 kwietnia 2016 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła losów naszego kraju i naszych ziem w okresie rządów pierwszych Piastów. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO Wojciech Wolak.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było skoncentrowanie uwagi młodzieży gimnazjalnej na historii naszej ojczyzny w związku z 1050. rocznicą powstania państwa polskiego i przyjęcia chrztu przez księcia Polan. Nie bez znaczenie był fakt, iż konkurs odbywał się w szkole, której patron był synem Mieszka I.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – „walczyli” uczniowie z Brzegu, Lewina Brzeskiego, Skarbimierza, Łosiowa, Kościerzyc i Grodkowa.

A oto indywidualne wyniki zmagań z historią Naszej Ojczyzny:

• I miejsce: Julia Mazur z Publicznego Gimnazjum w Lewinie Brzeskim,
  • II miejsce: Michał Łazarczyk z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu,
  • III miejsce: Piotr Rosiński z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej po raz kolejny obroniła drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu.

W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO w Brzegu. Wszystkie wyróżnienia wręczał Pan Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Brzeskiego Mieczysław Niedźwiedź. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji zmagań organizator składa Pani Małgorzacie Stankiewicz z brzeskiego starostwa, która jest również autorką zdjęć

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie oraz trud włożony w przygotowanie się do zmagań i liczymy na wizytę za rok – na ósmą już edycję konkursu w naszej placówce.

Wojciech Wolak