Kiedy na wiosnę ubiegłego roku odwiedziła Starostę Macieja Stefańskiego Pani Aneta Wojciechowska z prośbą o niecodzienny sponsoring swojego projektu, to tak naprawdę wszyscy wątpiliśmy w sukces zamierzenia, które przedstawiła.  A jednak urzędnicy zaufali ludzkim marzeniom, determinacji i konsekwencji, przyniosło to ogromny wydźwięk promocyjny, dla naszego powiatu

Aneta Wojciechowska (Brzeżanka), jej trzy koleżanki i koledzy postanowili zorganizować ekspedycje w Himalaje „3 Peaks Trek Mountain Expediotion In Himalaya 2012”. Celem było nie tylko zdobycie trzech szczytów w najwyższych górach świata, lecz pomoc dla dzieci z Shree Lukla Primary School.

Pomysł wyprawy, a szczególnie osobowość  Anety wszystkich ujęła, lecz pozyskać środki ze Starostwa- to nie jest prosta sprawa. Sekretarz Powiatu Krzysztof Konik wpadł na dobry pomysł, pomoc- tak, ale był tez warunek- przeprowadzenie szkoleń dla brzeskich uczniów z tematu zagrożeń i bezpiecznego zachowania się w górach. Zadanie zostało wypełnione.  Poprosiliśmy też uczestniczki wyprawy o umieszczenie flagi powiatu na najwyższym ze zdobytych przez ekipę szczytów – Island Peak (6189 m.n.p.m.).

Himalaiści przekazali uczniom kwotę 3 tyś. dolarów. Dla nas nie jest to kwota porażająca, ale wystarczy np. na roczną naukę i utrzymanie dzieci z jednej klasy.

Po ogromnym sukcesie i zdobyciu trzech sześciotysięczników (Pokhalde, Island Peak i Lobuche East) dziewczyny (chłopcy niestety nie dokonali tego czynu) wystąpiły w programie „Dzień Dobry TVN”.

I tym sposobem o istnieniu powiatu brzeskiego dowiedziała się cała Polska, uczniowie szkoły podstawowej z Shree Lukla, a  najważniejszym jest to, że nasza powiatowa flaga, z której jesteśmy bardzo dumni łopocze teraz gdzieś na samym szczycie Island Peak.

Rzecznik Prasowy Starosty