Z inicjatywy starosty brzeskiego Macieja Stefańskiego w Urzędzie Miasta w Brzegu miało miejsce spotkanie burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka oraz powiatowego konserwatora zabytków Radosława Preisa, poświęcone m.in. pogłębieniu współpracy urzędów w zakresie ochrony i opieki nad brzeskimi zabytkami.

„Naszym wspólnym celem jest poprawa stanu technicznego zabytków, w tym brzeskich kamienic stanowiących o atrakcyjności turystycznej miasta – podkreśla Radosław Preis. Bez uporządkowania przestrzeni wokół najcenniejszych obiektów, Zamku Piastów Śląskich czy Ratusza, oraz innych miejsc skupiających potencjalnych zwiedzających, Brzeg nie będzie w stanie zbudować kompleksowej oferty turystycznej”.

Podczas spotkania rozmawiano także o nowych inicjatywach zmierzających do zwiększenia odpowiedzialności prywatnych właścicieli za stan techniczny należących do nich budynków. Burmistrz Brzegu przedstawił ciekawą koncepcję utworzenia w obrębie Starego Miasta parku kulturowego lub objęcie tego terenu statusem pomnika historii. Omówiono również bieżące działania inwestycyjne gminy prowadzone w obiektach oraz na terenach należących do miasta, wymagające uzgodnienia ze służbami ochrony zabytków, m.in. rewitalizację części brzeskich parków prowadzoną w ramach działań subregionu brzeskiego.

„Burmistrz w trakcie rozmowy bardzo mocno podkreślił, iż ochrona brzeskich zabytków stanowi dla niego jeden z priorytetów. Zapowiedział podjęcie konkretnych działań zmierzających do przywrócenia systemu dotacji finansowych, wspomagającego remonty obiektów zabytkowych na terenie miasta – dodaje Radosław Preis. Ze swojej strony przedstawiłem kilka pomysłów zmian w formule obowiązywania programu, zmierzających do jak najefektywniejszego wykorzystania środków budżetowych, także w kontekście zwiększenia potencjału turystycznego”.
Pierwszym namacalnym efektem spotkania stała się współpraca przy opracowaniu odwołania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, dotyczącego wniosku gminy Brzeg o dofinansowanie rewitalizacji Ratusza.