Dzięki współpracy pomiędzy Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Brzegu i Starostwem Powiatowym w Brzegu udało się wprowadzić „Kartę Sieciową”. Korzystać z niej mogą wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieszkający na terenie powiatu brzeskiego, którzy wykupią bilet miesięczny z ulgą ustawową na dowolną linię komunikacyjną w brzeskim PKS-ie, w relacji „tam” i „powrót”. Na nowym bilecie (jego cena pozostanie taka jak dotychczas) znajdzie się specjalny hologram informujący o możliwości korzystania z dodatkowych udogodnień.

„Karta Sieciowa” uprawnia do korzystania bez ograniczeń ze wszystkich kursów autobusów PKS na terenie powiatu brzeskiego, bez względu na to na jaką trasę, godzinę, czy dni tygodnia wystawiony jest bilet miesięczny, a także do korzystania z komunikacji miejskiej.
Karta ułatwi młodzieży szkolnej dostęp do usług edukacyjnych, w szczególności tych, które wiążą się z rozwijaniem pasji i zainteresowań oraz korzystania z oferty zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez placówki oświatowe. Dzięki niej uczniowie będą mogli też, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, dojeżdżać na inne wydarzenia organizowane w okolicznych miejscowościach, imprezy kulturalne i sportowe, a nawet na rodzinne spotkania.
„Dofinansowanie od powiatu, a co za tym idzie wprowadzenie Karty Sieciowej, dało możliwość wyeliminowania zagrożeń likwidacji nierentownych kursów – mówi prezes brzeskiego PKS-u Andrzej Posyniak. Ponadto, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie mieszkańców poszczególnych miejscowości, wprowadziliśmy dodatkowych 36 kursów”.

Mowa o 15 parach kursów w soboty: 3 do Kopania, 3 do Śmiechowic, 3 do Mąkoszyc, 3 do Błot i 3 do Grodkowa, a także o 3 parach kursów w dni powszednie: 2 do Janowa (który dotychczas nie miał połączenia autobusowego) i 1 do Błot.

„Nasz powiat to nie tylko Brzeg, Grodków i Lewin Brzeski, to również bardzo dużo małych miejscowości, nierzadko oddalonych o spory kawałek drogi od miasta – mówi Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. Jeśli ktoś nie ma swojego własnego transportu, to jest mu bardzo ciężko dojechać do większych ośrodków. Dzięki współpracy z PKS-em udało się wprowadzić bardzo duże udogodnienia dla uczniów dojeżdżających do szkół w Brzegu. Utworzenie dodatkowych połączeń w soboty to z kolei korzyść zarówno dla młodzieży, która może dzięki temu dojechać na dodatkowe zajęcia, wydarzenia kulturalne lub imprezy sportowe, jak i dla dorosłych”.
Wprowadzenie „Karty Sieciowej” powinno się również przyczynić do wzrostu zainteresowania brzeskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Mogą z niej bowiem skorzystać uczniowie dojeżdżający do Brzegu spoza powiatu – choćby z takich miejscowości jak Bystrzyca czy Wiązów. W ostatnich latach tego typu osób było około dwustu.

Krystian Ławreniuk
Starosty Powiatu Brzeskiego