„11 listopada to data dla naszego Narodu szczególnie ważna. Dziewięćdziesiąt trzy lata temu, po 123 latach niewoli, odrodziło się państwo polskie. Państwo, które upadło pod ciosami trzech agresorów – Rosji, Austrii i Prus. Te 123 lata były czasem walk, konspiracji i powstań narodowych. Czasem wielkich patriotów i najwybitniejszych dzieł polskiej literatury, która towarzyszyła Polakom w okresie, gdy ich państwo nie istniało na mapach Europy. Walka o upragnioną niepodległość nie ustała nawet na moment. Działo się tak dzięki hartowi ducha i wielkim przywódcom – Józefowi Piłsudskiemu, który prowadził niestrudzoną walkę o przypomnienie Europie o Narodzie polskim, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Paderewskiemu. Ludzie ci mieli odwagę wziąć na swoje barki losy odradzającego się kraju. Potrafili działać w imię wyższego dobra” – tymi słowami, podkreślającymi rangę piątkowych uroczystości, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański rozpoczął swoje przemówienie podczas apelu z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

Wcześniej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji odrodzonej Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje władz powiatu i miasta, organizacji kombatanckich i społecznych oraz stowarzyszeń złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.

Następnie uroczystości przeniosły się do Zamku Piastów Śląskich. W murach Śląskiego Wawelu można było wysłuchać okolicznościowego wykładu wygłoszonego przez prof. dr hab. Grzegorza Straucholda pod tytułem „Terytorium współczesnej Polski. Racja historyczne czy przypadek” oraz recitalu w wykonaniu Emilii Komarnickiej, której towarzyszył zespół Lola Band. O występie Komarnickiej – wystarczy napisać krótko: „doczekaliśmy się brzeskiej gwiazdy”. Wszechstronnie uzdolniona i ekspresyjna artystka, o pięknej i silnej barwie głosu, stała się gwoździem programu w czasie listopadowej uroczystości. Do tego ujęła widzów częstym podkreślaniem swoich korzeni artystycznych, sięgających zespołu Inwencja, i wpływu na kształtowanie jej osobowości przez Janę Koronkiewicz. Repertuar Emilii Komarnickiej i zespołu Lola Band oscylował wokół ludzkich uczuć, szczególnie tych, które wzbudzają nasze emocje – miłości i zdrady, i choć prezentowane utwory (oprócz finałowego utworu „Wolność” Marka Grechuty) nie miały charakteru patriotycznego, to właśnie miłość pięknie łączyła je z tym, co 11 listopada najcenniejsze – z miłością nie tylko do drugiego człowieka, ale i do Ojczyzny.
W czasie, gdy w Sali Książęcej Zamku Piastów Śląskich można było doznać uczty duchowej pod brzeskim ratuszem miały miejsce atrakcje przeznaczone dla osób ceniących sobie fizyczne wyzwania. Mowa o I Biegu Niepodległości, w którym udział wzięło ponad 200 osób. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, brzeskie szkoły ponadgimnazjalne, Komendę Hufca ZHP oraz BKMAW „Na Przełaj”. Przeprowadzono pięć biegów w różnych kategoriach wiekowych na dystansach 360, 720, 1080, 1160 i 23320 metrów. Dodatkową atrakcją był marsz Nordic Walking na dystansie 1660 metrów. Zawodnicy i zawodniczki, którzy wywalczyli sobie miejsce na podium mogli cieszyć się z pamiątkowych medali i nagród rzeczowych.
Obchody Dnia Niepodległości w Brzegu kolejny raz pokazały, że Brzeżanie rozumieją istotę tego święta. Zdają sobie sprawę, że dzięki ludziom, którzy w 1918 roku rozpoczęli pracę nad odbudową odzyskanej Ojczyzny możemy teraz żyć w kraju prawdziwie europejskim, perspektywicznym i pełnym możliwości.
 
                                                                                       K.Ł/B.J
 
Wydrukuj stronę