W ogłoszonym przez Opolski Urząd Wojewódzki w październiku ub.r. konkursie w ramach Programu Wieloletniego p.n. "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011"
dwa projekty złożone przez Powiat Brzeski otrzymały dofinansowanie w wysokości 50% wartości. Projekty obejmują dwie drogi:
  1. Michałowice – Szydłowice –Błota- Dobrzyń o długości 11,7 km,
  2. Łosiów – Kantorowice o długości 6,4 km.

Należy przypomnieć, że pierwszy projekt okazał się najlepszy w województwie, a także drugi został skierowany do realizacji.

Program skierowany jest do samorządów powiatowych i gminnych, przewiduje remonty, budowę, przebudowę dróg oraz działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Droga Michałowice – Dobrzyń została zniszczona w czasie powodzi w roku 1997. Od tej pory były wykonywane remonty bieżące w celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu. W roku 2008 stan techniczny drogi uległ nagłemu pogorszeniu w związku z awarią we wrześniu
2008 r. mostu na rzece Odrze w Oławie. Przez kilka miesięcy droga ta stanowiła objazd dla pojazdów jadących w kierunku Jelcz- Laskowice, Bierutowa i Oleśnicy. Duże natężenie ruchu spowodowało zniszczenie nawierzchni jezdni oraz pobocza.
Zakres robót obejmuje wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej z dwóch warstw (4 cm warstwa wiążąca i 4 cm warstwa ścieralna). Pobocza mają być utwardzone tłuczniem kamiennym na szerokości 0,8 m po obu stronach. W miejscowościach Michałowice, Szydłowice i Dobrzyń planuje się wykonanie chodników. Pomiędzy miejscowościami Michałowice i Myśliborzyce planuje się poszerzenie nawierzchni bitumicznej i oddzielenie jej od jezdni oznakowaniem poziomym. Poszerzenie będzie stanowić ciąg pieszy. Dla prawidłowego odwodnienia dróg planuje się odmulenie rowów przydrożnych na długości 11 km oraz budowę ścieku ulicznego o dł. 560 mb. Z poboczy i rowów mają być również usunięte krzaki. Jako element bezpieczeństwa planowany jest montaż barier energochłonnych o łącznej długości 684 m, przewiduje się wymianę 62 szt. pionowych znaków drogowych oraz oznakowanie przejść dla pieszych.
W wyniku przeprowadzonych przetargów wykonawcami remontów zostali:
 1. Droga Michałowice – Dobrzyń – „Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. z Brzegu ( koszt 4,3 miliona zł).
2. Droga Łosiów – Kantorowice –  „Mota – Engel Central Europe S.A. z Krakowa (wartość robót – 2,4 miliona zł).
Otrzymane dofinansowanie z budżetu państwa wynosi ok. 3,4 miliona zł.
Zgodnie z podpisanymi umowami zakończenie robót nastąpi w listopadzie 2010 r.

Mieczysław Niedźwiedź
Naczelnik Wydziału