Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbyły się 15 sierpnia, rozpoczęła tradycyjnie msza święta w kościele pw. Świętego Mikołaja z udziałem kompani honorowej oraz sztandaru 1 Brzeskiego Pułku Saperów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z reprezentującym Starostę Powiatu Brzeskiego Przewodniczącym Rady Powiatu Stanisławem Kowalczykiem, służby mundurowe, a także delegacje stowarzyszeń oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

Po zakończonej mszy zastępca dowódcy 1BPS ppłk Zbigniew Jarząbek przywitał licznie zebranych na Placu Polonii Amerykańskiej brzeżan, a następnie wygłosił przemówienie, nawiązujące do historii obchodzonego święta.

W trakcie uroczystości odbyła się ceremonia złożenia przysięgi na sztandar Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” pod dowodzeniem plut. Krzysztofa Mrowca. Jednostka proobronna „Strzelec” ma swoje korzenie we Lwowie. Związek Strzelecki „Strzelec” został powołany do życia przez Kazimierza Sosnowskiego za zgodą Józefa Piłsudskiego w 1912 roku. Celem jego utworzenia było wychowanie obywatelskie, wyszkolenie fizyczne oraz przysposobienie obronne. W 1939 roku, przed wybuchem II Wojny Światowej, organizacja liczyła już 495 tysięcy osób, gotowych wspierać wojsko w prowadzonych działaniach. Obecnie szkolenie młodzieży w wolnej Polsce ma charakter wychowawczy, kształtujący postawę patriotyczną.

Na koniec uroczystości, wyróżniającym się żołnierzom brzeskiej jednostki, wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W tym roku awans otrzymało 111 żołnierzy pułku. Wręczone zostały również odznaczenia Towarzystwa Trzeźwości Transportowców za pomoc w organizowanych akcjach promocyjnych. Złotą odznakę otrzymał m.in. Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.

K.Ł.