W ostatnim czasie na terenie Opolszczyzny odnotowano dwa przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8. Pierwsze ognisko zlokalizowano w miejscowości Przewóz w gminie Cisek (pow. kędzierzyńsko-kozielski), a drugie w miejscowości Włochy w gminie Domaszowice (pow. namysłowski). Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu H5N8 człowieka i uważa się, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

W Starostwie Powiatowym w Brzegu odbyło się dziś (11 stycznia) spotkanie, na którym omawiano procedury postępowania w przypadku wystąpienia na terenie powiatu tej choroby. Opracowano również i przyjęto program działań w zakresie zwalczania tzw. ptasiej grypy na terenie powiatu.

W spotkaniu, któremu przewodniczył Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, udział wzięli burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu brzeskiego, członkowie Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego, Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej i sanepidu.

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Brzegu (www.brzeg-powiat.pl) opublikowany został apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii, z którym zapoznać powinny się osoby zajmujące się hodowlą drobiu.