Ubiegła sobota minęła pod znakiem wspólnego czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W całej Polsce organizowane były rozmaite imprezy mające na celu popularyzowanie czytelnictwa. Akcje honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który sam również deklamował w Warszawie fragmenty dzieł naszego noblisty.

W Brzegu „Ogniem i Mieczem”, „Potop” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytali: Wicestarosta Powiatu Brzeskiego – Janusz Gil, Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego – Henryk Mazurkiewicz, Burmistrz Brzegu – Wojciech Huczyński, Wiceburmistrz Brzegu – Stanisław Kowalczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu – Mariusz Grochowski, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Brzegu – Bożena Szczęsna, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Brzegu – Bartłomiej Tyczyński, Radni Sejmiku Wojewódzkiego: Krzysztof Konik i Dariusz Byczkowski, instruktor BCK – Dorota Herman, Kierownik Klubu Wojskowego – Jana Koronkiewicz. Towarzyszyli im członkowie bractwa rycerskiego z Sandomierza, którzy poprzez tańce i inscenizacje walk próbowali przybliżyć widzom realia sienkiewiczowskiej trylogii.
Imprezę zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Brzegu, Urząd Miasta Brzeg, Miejska Biblioteka Publiczna im. Księcia Ludwika I w Brzegu oraz Brzeskie Centrum Kultury.

Krystian Ławreniuk